Author Archives: infoshqip4

Fisnik Ismaili demanton kërcënimin ndaj Berat Buzhalës, replika edhe me Arbana Xharrën (FOTO)

Pas një debati të hapur në facebook për kërcënimin e gazetarit kontravers Berat Buzhala, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Fisnik Ismaili ka replikuar në facebook-un e tij edhe ndaj Gazetares Arbana Xharra, shkruan InfoShqip. Berat Buzhala sot e bëri publik një kërcënim, që sipas tij i është bërë nga njërëz të kryetarit të Prishtinës, por deputeti i Vetëvendosjes, Ismaili, e kundërshton ...

Lexo më shumë »

Kur serbët helmuan nxënësit kosovarë, flet Flora Brovina: Ja si e kujtoj krimin që nuk u dënua kurrë (VIDEO)

Bisedoi: Blendi Gashi Znj. Brovina, janë bërë 27 vjet nga helmimet e nxënësve kosovarë nga Serbia. Si e kujtoni ju atë kohë? Askush nuk e mendonte para 27 vitesh që Serbia mund të helmonte me helme neurotoksike, helme të luftës fëmijët. Edhe pse kishin ndodhur shumë të kqija më herët, ishte marrë autonomia e Kosovës, kishe ndodh segregracioni në institucione ...

Lexo më shumë »

Nacionalistët maqedonas "lodhen" së protestuari kundër shqiptarëve

Protestuesit e nismës “Për Maqedoni të Përbashkët” edhe pse pritej që sot të paralajmërojnë strategjinë e tyre që parashikonte vendosjen e tendave përpara kuvendit, nuk e bënë një gjë të tillë. Protestua u zhvillua ashtu si çdo ditë me marshin që filloi nga qeveria deri te kuvendi. Organizatorët thanë se nga java e ardhshme do të fillojnë të zbatojnë planin ...

Lexo më shumë »

Han: BE të angazhohet në Ballkan, para se këtë ta bëjnë të tjerët

Eurokomisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johannes Hahn paralajmëroi se në qoftë se Bashkimi Evropian hamendet në përkushtueshmërinë e tij ndaj Ballkanit, dikush tjetër mund të angazhohet në këtë rajon. Sipas tij, zgjerimi i BE-së, me të gjithë kushtet dhe kriteret, është politika më e mirë e sigurisë që Unioni kurdo qoftë e ka pasur, por ajo nuk është “drekë ...

Lexo më shumë »

Ja si është dukur shtëpia e Profetit Muhamed a.s (VIDEO)

Në një video të publikuar në Youtube shihet një shtëpi e cila thuhet se për nga pamja është e njëjtë me atë të Profetit Muhamed. Siç edhe shkruan në përshkrimin e saj bëhet fjalë për një kopje të shtëpisë ku ka jetuar Profeti Muhamed në versionin 3D, transmeton Telegrafi. “Kjo ekspozitë është mbajtur në Jeddah, Arabia Saudite. Ajo është ndërtuar ...

Lexo më shumë »

Deklarimet e Thaçit dhe Ramës për “Shqipërinë e Madhe”, pas SHBA-ve reagon edhe BE-ja

Bashkimi Evropian ka reaguar ndaj deklaratave të Edi Ramës dhe Hashim Thaçit për “Shqipërinë e Madhe”. Maja Kocijancic, zëdhënëse e Komisionit Evropian ka thënë se këto lloj deklarimesh nuk janë të favorshme për krijimin e marrëdhënjevë të mira ndër-fqinjësore. Sipas saj, është më e udhës që fokusimi të jetë në reforma dhe bashkëpunim. “Edhe Mogherini dhe Hahn kanë thënë se ...

Lexo më shumë »

Partitë shqiptare po shndërrohen në Degë të VMRO-së DHE LSDM-së

Intervistë me Roland Gjoni studiues i konflikteve ndëretnike në University College Dublin Katër muaj pas zgjedhjeve në Maqedoni vendi nuk ka qeveri dhe bllokimi institucional nga VMRO-DPMNE po e mban vendin ne krizë të vazhdueshme? Komenti i juaj rreth kësaj çështje? GJONI: Situata politike në Maqedoni është e ndërlikuar dhe kriza aktuale vështirë se do të zgjidhet në një të ...

Lexo më shumë »

82 shqiptarëve iu trafikuan organet nga çetnikët serbë

Sipas raportit të antropologut të lartë i ICMP-së, Mark Skinner Në raportin e Komisionit Ndërkombëtarë për Persona të Zhdukur, të publikuar së fundi, kanë lindur dyshime serioze se civilëve shqiptar të marr peng nga forcat serbe, kur janë dërguar në Serbi u janë hequr organet. Ky raport, i hartuar nga antropologu i lartë i ICMP-së, për mjekësi ligjore Dr.Mark Skinner, ...

Lexo më shumë »

Kur dhimbjet e lindjes i provon një mashkull (VIDEO)

Dhimbjet që ndjen nëna gjatë lindjes thuhet se janë të papërshkrueshme dhe meshkujt janë me fat që nuk i provojnë ato. Por kurioziteti dhe mos konceptimi i kësaj dhimbjeje e ka shtyrë një student që të bëhet pjesë e një eksperimenti ku ka ndjerë dhimbjet e lindjes. Jonny Wade vendosi të “sakrifikonte” veten për të provuar nëse do të mund ...

Lexo më shumë »