.. C
 
 
22.06.2018
Ballina Aktuale

Aktuale

Në kategorinë "Aktuale" ju mund ti lexoni lajmet e fundit shqip nga maqedonia në kohë rekord.

Irani me urgjencë dërgon dy anije ushtarake, sauditët i avancojnë forcat

Tensioni është në maksimum mes Arabisë Saudite dhe Iranit gjatë këtyre ditëve. Avancimi i formacioneve ushtarake të mbështetura nga Arabia Saudite kundër rebelëve Houthi në Jemen ka alarmuar Iranin, cili ka dërguar dy anije ushtarake...

Qeveria s’ka kohë për gjuhën shqipe apo nuk do?

Qytetarët shqiptarë të Maqedonisë do të duhet ende që lajmet në ueb-faqen e Qeverisë fillimisht t’i lexojnë në gjuhën maqedonase, pasi që versioni në gjuhën shqipe nuk përditësohet në kohë reale. Ndonëse Qeveria premtoi përpara...

Maqedonia e ratifikoi marrëveshjen e emrit në kuvend, tani radhën e ka Greqia

Marrëveshja për zgjidhjen e çështjes së emrit me Greqinë, dje u ratifikua në Kuvendin e Maqedonisë, ndërsa Ministria e Punëve të Jashtme e njoftoi MPJ-në greke, e cila tani duhet të njoftojë Këshillin e...

Ja cilat janë përfitimet e Maqedonisë nga anëtarësimi në NATO

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shpreson se FYROM mund të marrë ftesë për anëtarësim në Samitin e 11 dhe 12 korrikut në Bruksel, pasi që Shkupi dhe Athina arritën marrëveshjen për kontestin...

Zaev: Vendimin përfundimtar për emrin do e sjellin qytetarët

Kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e tij në seancën në Kuvend për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë tha se qytetarët do ta sjellin vendimin përfundimtar për çështjen e emrit. “Para tre ditëve nënshkruam dokument për...

Grubi lartëson marrëveshjen: Sot po lind dielli i lirisë

“Sot po lind diell i ri i lirisë” dhe përmbushja e ëndrrës se Maqedonisë për BE, ka thënë deputeti i BDI-së, Artan Grubi, në seancën parlamentare në të cilën deputetët do të votojnë për...

Zaev paralajmëron shkarkimin e Ivanovit në Parlament, Ivanov thotë se nuk i frikësohet

Kryeministri Zoran Zav, dje në intervistë në “Kanal 5” deklaroi se është e mundshme që shumica parlamentare të kërkojë impiçment (shkarkim) për presidentin Gjorge Ivanov nëse nuk e nënshkruan Marrëveshjen me Greqinë, nëse qytetarët...

Ivanov nuk heq dorë, vazhdon të bllokojë Maqedoninë

Presidenti Gjorge Ivanov ka reaguar pas deklaratës së kryeminstrit Zaev se Ivanov mund të përballet me masën e përgjegjësisë në rast se kjo bëhet e domosdoshme, për shkak të kundërshtimit të vazhdueshëm të presidentit...

Ja edhe një parti tjetër që mbështet Zaevin për emrin

Këshilli drejtues i Partisë Liberal Demokrate (PLD) e rishikoi dhe njëzëri e pranoi marrëveshjen e nënshkruar në mes Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë. Tre deputetët e PLD-së në Kuvendin e Republikës së...

Maqedoni, ndryshon mënyra e pagesave në autostradë, ja si do paguhet së shpejti në...

Deri në fund të këtij muaji pritet që të prëfundojnë punimet për instalimin e sistemit elektronik në pikëpagesat në tërë Maqedoninë, njoftoi sot drejtori i Ndërmarrjes për rrugë shtetërore, Zoran Kitanov. Pagesat do të kryhen...

Lajmet e fundit