.. C
 
 
19.06.2018

Botë

Lajmet e fundit nga bota dhe të gjitha ngjarjet që ndodhin nëpër botë mund ti lexoni të parët tek InfoShqip.com

Trump me urdhëra të rinj, urdhëron krijimin e forcave të armatosura hapësinore

Presidenti, Donald Trump njoftoi sot krijimin e një degëzimi të gjashtë të forcave të armatosura amerikane, “forcat hapësinore” (space force) që do të jenë të pavarura nga forcat ajrore. “Urdhëroj departamentin e Mbrojtjes dhe Pentagonin...

Këshilltarit të Edi Ramës policia serbe i ndalon hyrjen në kufi të Serbisë

Policia kufitare e Serbisë sot ia ka ndaluar hyrjen në territorin e saj pa dhënë shpjegime këshilltarit për Rajonin të Edi Ramës. Filozofit dhe kritikut të artit nga Kosova, Shkëlzen Maliqit iu është ndaluar hyrja...

Përplaset me ndërtesën helikopteri në Rusi, ishte i mbingarkuar (VIDEO)

Disa pamje të marra nga kamerat e sigurisë kanë kapur momentin e tmerrshëm kur një helikopter u përplas për një ndërtesë, gjatë një tentative të ngritjes në rajonin e Tyumenit të Siberisë në Rusi. Në...

Diçka gjigande, ja projekti i radhës i Erdoganit për Turqinë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi të dielën një projekt të ri të quajtur ‘zona të mega-industrisë’ që do të ofrojnë vende pune për 100,000 njerëz. “Ne jemi duke ngritur 5 zona të industrisë “mega”...

Pamje tmerruese nga tërmeti i tmerrshëm që goditi Japoninë, raportohen viktima (VIDEO)

Tre vetë janë raportuar të vdekur kur një tërmet i fortë goditi qytetin japonez të Osakës. Tërmeti magnitudë 6.1 ballë goditi qytetin gjatë orëve të pikut të mëngjesit – duke e çuar të gjithë jetën...

Analisti amerikan flet hapur për ndikimin e Rusisë në Ballkan

Analisti Daniel Serwer nga Universiteti Johns Hopkins i tha Zërit të Amerikës se vendet e Ballkanit nuk duhet të injorojnë përpjekjet e Rusisë për të ndikuar në proceset e integrimit euroatlantik të rajonit. “Serbia ende...

Aktivist politik sudanez: Vendet e gjirit kanë investuar 12 miliardë dollarë për rrëzimin e...

Fatih Ali Hassanein, një aktivist politik sudanez, tha se “vendet e Gjirit kanë investuar 12 miliardë dollarë për të mundësuar rrëzimin e presidentit turk në zgjedhjet e parakohshme që pritet të mbahen në këtë...

Plani sekret i Putinit dhe Erdoganit për Serbinë

Serbia duhet të jetë fuqia më e madhe në Ballkan. Ky është plani sekret i Putinit dhe Erdoganit, i cili përfshin rolin kyç të Serbisë në Ballkan, duke ngritur ushtrinë, dhe ekonominë e Serbisë. Presidentët...

Pamje nga xhamia gjigante që po ndërton Erdogan midis Stambollit (FOTO)

Recep Tayyip Erdogan është lideri më i pushtetshëm turk pas themeluesit të Republikës, Mustafa Kemal Ataturkut, dhe gjurmët e tij kërkon t’i lërë në metropolin më të madh turk, Stamboll. Me këtë qëllim, në vitin...

Stamboll, kazerma do të shndërrohet në bibliotekën më të madhe në Turqi

Është duke vazhduar restaurimi i kazermës Rami në Stamboll për ta shndërruar atë në bibliotekën më të madhe në Turqi, ndërsa pas punimeve të cilat kryhen nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit të Turqisë...

Lajmet e fundit