.. C
 
 
25.02.2018

Botë

Lajmet e fundit nga bota dhe të gjitha ngjarjet që ndodhin nëpër botë mund ti lexoni të parët tek InfoShqip.com

Lëvizja e SHBA për ambasadën në Jerusalem shqetëson Turqinë

Qeveria turke e quajti "jashtëzakonisht shqetësuese" faktin që Shtetet e Bashkuara do të hapin një ambasadë në Jerusalem në maj në Izrael dhe jo në fund të vitit të ardhshëm siç u njoftua më...

Rreziku që i kanoset Ballkanit nga Rusia dhe Turqia

Lufta e Dytë Botërore ka përfunduar, por e para ende jo. Analisti i “The Guardian”, Ivan Krastev citon fjalët e një zyrtari të lartë turk për t’iu referuar problemeve gjeopolitike të rajonit të Ballkanit. Duke...

Kotzias: Turqia duhet të kuptojë se Greqia nuk është si Iraku

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias ka sulmuar Turqinë për incidentet e ditëve të fundit që ka shkaktuar me Greqinë. Gjatë një interviste për një radio greke, Kotzias i kujtoi Turqisë se Greqia nuk është...

Ushtari që luftoi ISIS-in falënderon “Call of Duty” për aftësitë e tij luftarake

Të gjithë kemi kaluar disa orë duke luajtur lojëra të ndryshme luftarake me armë, shpesh duke menduar se po që se do të përballeshim në jetën e vërtetë me luftë, do të performonim mirë. Kjo...

Ja si të përfitoni pension nga Italia, kushtet që duhen plotësuar

Të gjithë shqiptarët që kanë jetuar e punuar në Itali mund të përfitojnë pension nga shteti fqinj, në momentin që plotësojnë kriteret e nevojshme. Sipas ligjit italian, në momentin kur personi merr vendimin për t’u...

5-vjeçarit i ngulet kërrabëza në fyt duke luajtur me të

Një djalë 5 vjeç ishte me fat që shpëtoi, pasi një kërrabëz iu ngul aq thellë në fyt sa që i hyri edhe në kafkë. Raportohet se vogëlushi ishte duke luajtur me gjilpërën 4cm të...

Grushte LIVE edhe në një televizion në Rusi (VIDEO)

Në një emision të transmetuar LIVE në një televizion në Rusi, një luftë fjalësh mes ligjvënësit gjerman Andreas Maurer dhe politologut ukrainas, Dmitry Suvorov eskaloi në dhunë fizike. Fillimisht, konflikti filloi kur Muarer përmendi bombardimin...

Moment i frikshëm: Një i dehur shtrihet poshtë binarëve hekurudhorë dhe më pas treni...

Janë publikuar disa pamje shokuese të cilat zbulojnë momentin kur një i dehur, i cili i ishte “afruar” vdekjes, kur ai u shtri në binarët e hekurudhës. Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për Derek...

Piloti jordanez bëhet hit viral, “ndodhemi mbi kryeqytetin e Palestinës, Kuds”

Piloti i “Royal Jordania Airlines”, Yousef Dajeh, në mënyrë unike dërgoi mesazh në mbështetje të popullit palestinez, në mes të kritikave të ashpra pas vendimit të SHBA-së mbi Kudsin Piloti i kompanisë ajrore kombëtare të...

Trump thyen ëndrrën amerikane: Nuk dua më që në këtë vend të vijnë njerëz...

Presidenti amerikan Donald Trump iu rikthye çështjes së lotarisë amerikane, gjatë një fjalimi të mbajtur këtë të premte, duke përsëritur qëndrimin e tij për anulimin e programit. “Nuk dua më që në këtë vend të...

Lajmet e fundit