.. C
 
 
17.12.2018
Ballina Lajme Kosovë

Kosovë

Lexoni lajmet e fundit nga Kosova të sjellura tek ju në kohë reale vetëm tek InfoShqip.com

Dorëzohet Daçiqi: E kemi të vështirë ta ndryshojmë qëndrimin e fuqive të mëdha për...

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Iviza Daçiq tha sot se do të jetë e vështirë për ta ndryshuar qëndrimin e fuqive të mëdha rreth formimit të ushtrisë së Kosovës. Megjithatë e konsideron të...

Rada Trajkoviq: Vuçiq e ka vulosur pavarësinë e Kosovës

Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, kryetarja Lëvizjes Evropiane të serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviq ka hedhur akuza drejt presidentit Aleksander Vuçiq. Sipas saj, Vuçiq duke lënë Kosovën të formojë Ushtrinë, e ka vulosur edhe...

Halil Kastrati do të ndërtoj 25 shtëpi në Skënderaj në bashkëpunim me komunën

Kryetari i Komunës së Skënderajit, Bekim Jashari, njoftoi se për vitin 2019 do të ndërtohen edhe 25 shtëpi të reja në këtë qytet. Ai njoftoi se këto shtëpi do të ndërtohen në bashkëpunim ndërmjet Shoqatës...

Aleanca për Shqiptarët paraqet dy amendamente në Kushtetutë, njëri lidhet me Kosovën

Aleanca për Shqiptarët, ka paraqitur dy amendamente në Kushtetutën e Maqedonisë dhe njëri prej tyre lidhet me Kosovën ku kërkohet që Kosova të njihet si shtet edhe me Kushtetutë. Ndonëse Maqedonia ka njohur Kosovën shtet...

Thaçi: Themelimi i Ushtrisë së Kosovës proces pakthyeshëm, ajo i kontribuon paqes në rajon

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në një konferencë për media, para nisjes për në New York, ku do të përfaqësojë Kosovën në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, tha se pavarësisht...

Vuçiç: Jemi larg zgjidhjes për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç mbrëmë ka deklaruar se dëshiron një zgjidhje për Kosovën por një gjë e tillë ende nuk është arritur dhe vështirë se do të arrihet sidomos pas rezolutës së miratuar...

Minat e para që do të blihen për FSK-në

Forca e Sigurisë së Kosovës që ka nisur tranzicionin për t’u bëë ushtria më e re në Ballkan ka planifikuar blerjen e artilerive. Vlerësimet e buxhetit për 2020 dhe 2021 tregojnë se Ministria e FSK-së...

Thaçi përballet të hënën me Vuçiqin për ushtrinë në Këshillin e Sigurimit

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksandar Vuçiq do ta kenë përballjen e parë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të hënën. Të hënën në mbrëmje, prapa dyerve të mbyllura,...

Kosovarët e ‘bombardojnë’ me komente Mogherinin: Ku janë të drejtat për Kosovën?

Qindra komente kanë shkuar në adresën e përfaqësueses së lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, në Facebook. Mogherini, e cila është edhe ndërmjetësuese në dialogun Kosovë-Serbi, ka shprehur kundërshtime të ashpra ndaj...

Emocionuese, ushtari i FSK-së bëhet baba në ditën e formimit të Ushtrisë

Ushtari i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Asim Gashi, në ditën kur u formua Ushtria e Kosovës ka pasur edhe një gëzim tjetër, pasi këtë ditë atij i erdhi në jetë një djalë. Gashi e...

Lajmet e fundit