.. C
 
 
22.06.2018
Ballina Lajme Kulturë

Kulturë

Lexoni i pari dhe në kohë reale lajmet e fundit nga kultura vetëm tek InfoShqip.com

Për poetin arbëresh, Jul Variboba

Ishte një rastësi e bukur, që në prag të 200-vjetorit të vdekjes së poetit arbëresh Jul Variboba u gjendëm në Mbusat, në vendlindjen e tij. Mbusati krenohet se i dha letërsisë arbëreshe të parin...

Përfundon me sukses performanca e Eugent Bushpepës, kënga “Mall” këndohet në shqip në “Eurovision...

Ka përfunduar suksesshëm prezantimin e tij këngëtari përfaqësues i Shqipërisë në “Eurovision 2018”, Eugent Bushpepa. Ai interpretoi para publikut në Lisbonë këngën “Mall”, të cilën e ka kompozuar dhe shkruar vet. Kënga është kënduar në gjuhën...

Fishta më 1913: “Pa pasë studju kurr për politikë, çdo kopuk don me u...

Shkrimi i mëposhtëm është shkruar nga Gjergj Fishta në vitin 1913. Edhe pse kanë kaluar 105 vite, është aktual edhe sot për realitetin shqiptar. Shkrimi me titullin “Shqiptarët presin çfarë u jep Europa” flet...

Cila është e vërteta që fshihet pas valles së Shotës?!

Një valle që ngre në qiell burrat e burrneshat në Kosovë është edhe vallja e mrekullueshme e Shotës. Kjo valle është njëra ndër vallet e cila luhet, por edhe këndohet jo vetëm në Kosovë,...

Migjeni në tri pamje

Bashkëkohësi dhe bashkëvendësi i Migjenit, Arshi Pipa, ka shkruar për Migjenin në tri periudha të ndryshme. Duke e lexuar veprën e Migjenit në raport me tekste të tjera dhe në relacion me rrethanat që...

Sami Frashëri, poligloti me tetë gjuhë të huaja

Sami Frashëri, nuk është vetëm ideolog i shquar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, por edhe një poliglot që dinte plot tetë gjuhë të huaja. Madje, Sami Frashëri është shkrimtari që shkroi romanin e parë në...

Poeti që u shndërrua në shkrues nekrologjie

Një poet i talentuar që shndërrohet në një shkrues nekrologjish, në kushtet e mbijetesës në një kohë kur poezitë dhe letërsia nuk janë konsumi më i preferuar i një shoqërie në tranzicion ekonomik dhe...

Klea Çutra kalon gjysëmfinalen në The Voice Kids, prek natën finale

Këngëtarja nga Dibra e Madhe Klea Çutra garuese në emisionin "The Voice Kids" të Top Channel në Shqipëri, pas performancës të sotme arriti të fitojë pëlqminin e publikut i cili nëpërmjet votimit elektronik e...

Sherr në Amerikë mes dy modeleve shqiptare

Ato janë dy modele të adhurueshme, ndër më të bukurat që ka Shqipëria dhe famën e tyre e kanë çuar përtej kufirit, me një karrierë të sukseshme në fushën e modelingut në Amerikë. Xhesika Berberi...

Kush është aktori serb që po kërkon rolin e Adem Jasharit? (VIDEO)

Mbrëmë në Kosovë është bërë temë aktori serb që kërkoi rolin e Adem Jasharit. Në një film që po bëhet për komandantin legjendar, raportohet se është paraqitur për rolin e Adem Jasharit edhe aktori serb,...

Lajmet e fundit