.. C
 
 
22.06.2018
Ballina Lajme Maqedoni

Maqedoni

Lexoni në kohë reale lajmet e fundit nga Maqedonia të sjellura për ju nga InfoShqip.com

Grekët e pranojnë se shqiptarët e nxitën marrëveshjen e emrit (VIDEO)

Ish-ambasadori i Greqisë në Shqipëri dhe në Maqedoni, Alexandros Mallias, në një bisedë për “TemA TV” vëren se roli i faktorit shqiptar në marrëveshjen e Prespës, mes Maqedonisë dhe Greqisë është shumë i rëndësishëm....

Maqedonasja bëri thirje të mos blehet nga shqiptarët dhe as mos të flitet me...

Pas transmetimit në media të statusit në facebook që kishte shkruar maqedonasja Gorjana Petroska, ku fyente rëndë shqiptarët kanë reaguar një sërë njerëzish. Petrovska u bënte thirrje maqedonasve që të mos blejnë produkte nga shqiptarët,...

Dy ish-kryetarë komunash në Maqedoni kanë harxhuar miliona para për darka

Dy ish-kryetarë e komunës Staro Nagoriçane e kanë futur komunën në borxh për një milion dinarë për dreka dhe zbavitje në disa objekte hoteliere, përcjell Telegrafi Maqedoni. Policia ngriti akuza penale kundër personave me iniciale...

Holanda i’a këput totalisht shpresat Shqipërisë dhe Maqedonisë

125 deputetë të parlamentetit holandez kanë votuar kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Sipas mediave në vend, Shqipëria nuk është akoma gati dhe se duhet të punojë fort për të arritur hapjen e...

Bëhen bashkë Ahmeti, Gashi, Sela, Thaçi dhe Kasami, ja arsyeja

Formimi i një shtabi të përbashkët për “Maqedoni Euroatlantike” është propozimi që ia ka bërë kryetari i Lëvizjes Besa, Afrim Zashi kryeministrit Zoran Zaev, njoftojnë burime partiake nga Lëvizja Besa. Siç shkruan “RrugaDrejt”, qëllimi i...

Do të ketë trazira në Maqedoni, e paralajmëron politikani rus

Zëvendës mnistri rus për punë të jashtme Aleksandar Grushko ka parashikuar tensione dhe ndarje në procesin e anëtarësimin e Maqedonisë në NATO aleancës. “Zgjerimi i NATO-s nuk i zgjidhë problemet e siguris por krijimi linjave...

Zeka i Besës i përgjigjet Arbana Xharrës për Erdoganin

Shkruan: Zeqirija Ibrahimi (Shkas: Alon Ben-Meir & Arbana Xharra, “Kali i Trojës së Erdoganit në Maqedoni”, https://alonben-meir.com/writing/kali-i-trojes-se-erdoganit-ne-maqedoni/?lang=sq – 14.06.2018) “Qeveria e Turqisë dhe z. Erdogan ka bërë për Kosovën aq, sa këta që flasin nuk...

Zaev tregon kur Maqedonia do të bëhet anëtare e NATO-s (VIDEO)

Kryeministri Zoran Zaev ka folur për Al Jazeera Balkan se kur Maqedonia do të bëhet anëtare e NATO-s, pas nënshkrimit të marrëveshjes për emrin me Greqinë. Ai tha se shpreson se vendi më 12 dhe...

Tereza Mej i shkruan letër Zaevit për marrëveshjen

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Tereza Mej sot i ka dërguar letër urimi kryeministrit Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes ndërmjet Greqisë dhe ratifikimit të saj në Parlament. Kjo arritje e rëndësishme nuk do të...

Qeveria s’ka kohë për gjuhën shqipe apo nuk do?

Qytetarët shqiptarë të Maqedonisë do të duhet ende që lajmet në ueb-faqen e Qeverisë fillimisht t’i lexojnë në gjuhën maqedonase, pasi që versioni në gjuhën shqipe nuk përditësohet në kohë reale. Ndonëse Qeveria premtoi përpara...

Lajmet e fundit