.. C
 
 
21.09.2018
Ballina Lajme Maqedoni

Maqedoni

Lexoni në kohë reale lajmet e fundit nga Maqedonia të sjellura për ju nga InfoShqip.com

Rasti i vogëlushit Almir përsëri në gjykatë, ja kush janë gjykatësit për rastin e...

Alsat M nga burime brenda Gjykatës së Apelit mëson se 3 nga 5 gjykatësit e trupit gjykues për rastin e Almir Aliut janë: Jani Niça, Enver Bexheti dhe Enver Amzai. Seanca e parë publike...

Shekerinska: Miqtë na hapën derën, është e jona se a do ta kalojmë pragun

Nuk kemi dileme se duam në NATO dhe në BE. Por, tani e kur duam këtë, e kemi momentin të themi çfarë duam, të themi se ky shtet dhe këta njerëz dinë çfarë duan....

Zaev takohet me zëvendëspresidentin amerikan, ja porosia që vjen nga Washingtoni

Porosi inkurajuese për Marrëveshjen e Prespës, ka marrë kryeministri Zoran Zaev nga nënpresidenti i SHBA-së Majk Pens në takimin e sotëm në Uashington. Siç shkroi Zaev në profilin e tij në Fejsbuk, Pens i ka...

Ja sa persona duhet të votojnë që referendumi të dalë i suksesshëm

Për të qenë referendumi i suksesshëm, do duhet që më 30 shtator të dalin në votim gjysma e numrit total të votuesve të regjistruar, plus një, respektivisht 903 169 votues. Gjysma e këtyre votuesve...

Kryeparlamentari i Shqipërisë Ruçi ka një thirrje për shqiptarët e Maqedonisë

Kryetari i Parlamentit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi i ftoi shqiptarët në Maqedoni që në mënyrë masive të dalin dhe të votojnë “pro” në referendumin që do të mbahet më 30 shtator. Siç kishte vlerësuar në...

Shekerinska: Antarësimi në NATO dhe BE, nuk ka ngjyra partiake

LSDM në tubimin e mbrëmshëm në Eerodrom të Shkupit, përkujtoi qytetarët se dyert e BE-së dhe NATO-s, janë hapur për vendin, por i takon vendit të vendosë nëse do të kalojë apo jo këto...

VMRO-DPMNE: E pranojmë edhe rezultatin pro në referendum

Nëse referendumi do të jetë i suksesshëm dhe shumica do të votojnë në drejtim për përkrahje të referendumit, situata mbetet e qartë dhe VMRO-DPMNE- do ta respektojë këtë, kështu deklaroi lideri partisë opozitare, Hristian...

Tërmet i fuqishëm nga Shqipëri dridh edhe Maqedoninë

Tërmet me fuqi prej 3,6 ballë sipas Rihterit u regjistrua pasdite në ora 17:10 në Shqipëri. Lëkundja ka qenë në thellësi prej dy kilometrave, ndërsa epiqendra është në gjashtë kilometra nga Elbasani. Tërmeti është ndjerë në...

Gjykata Kushtetuese i thotë “po” referendumit, opozita vendoset me shpatulla pas murit

Gjykata Kushtetuese me 7 vota “për” dhe 2 “kundër” e ka hedhur iniciativën për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së vendimit të Kuvendit për shpalljen e referendumit. Sipas shumicës së gjykatësve, nuk ekziston dyshim...

Zbulohen dëshmi tronditëse për trazirat e turpshme në Maqedoni

Në Gjykatën Penale në Shkup vazhdon seanca gjyqësore për 27 prill, me dëgjimin e katër dëshmitarëve. I pari ka dëshmuar, Sashko Kocevski, referent i pavarur në sistemin për votim elektronik dhe monitorim. Kocevski tha se...

Lajmet e fundit