.. C
 
 
22.06.2018
Ballina Stil Jetese Shëndetësi

Shëndetësi

Lexoni informacione dhe këshilla të ndryshme nga fusha e mjekësisë, si dhe lajme nga zbulimet me të fundit nga shkenca e mjekesise.

Bëni kujdes, këto pije ju shkaktojnë kancer

Nivele të larta të sheqerit të gjetura në pijet e gazuara dhe në ushqime si keçapi, mund të shkaktojnë kancerin në gji, thonë shkencëtarët. Shkencëtarët amerikanë ushqyen disa minj me dietë perëndimore dhe pretendojnë se...

Konsumoni kafe pa ngrënë? Ja gabimi i frikshëm që po bëni

Shqiptarët janë konsumatorë të mëdhenj të kafesë, dhe këtë e tregojnë të dhënat e importit të këtij produkti të çmuar. Ndërkohë të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se një shqiptar tashmë konsumon mesatarisht 3.1...

Pini këtë çaj çdo mëngjes për të trajtuar Fibriomialgjinë në mënyrë natyrale

Fibriomialgjia është një çrregullim i indeve të buta, që shkakton dhimbje dhe lodhje të muskujve. Njerëzit me fibriomialgji kanë “pika të ndjeshme” në organizëm. Pikat e ndjeshme janë vende specifike në qafë, kraharor, shpinë, vithe,...

Jo vetëm kremra, ja ushqimet që ju ndihmojnë të nxiheni më shpejt në plazh

Vera ka mbërritur dhe te gjithë mendojnë te shkojnë ne plazh, te notojnë, te qetësohen dhe patjetër te marrin edhe ngjyre. Gjithsesi mire është qe gjate kësaj periudhe te hidratoheni sa me shume dhe...

Mësojeni njëherë e mirë, ja çka e shkakton aritminë e zemrës

Zemra është e ndarë në 4 dhoma, dy dhomat e sipërme (atriumi) dhe dy dhomat e poshtme (barkushet). Ritmi i zemrës normalisht kontrollohet nga një stimulues kardiak normal i vendosur në atriumin e djathtë...

Këto 5 metoda do ju ndihmojnë të hiqni qafe përgjithmonë njollat dhe qukat nga...

Gjithkush nga e ka e ka fiksim të qëndrojë sa më shumë në diell dhe më pas fillojmë e qahemi se përse na kanë dalë njolla apo quka në fytyrën tonë. Shumica përdorin kremra të...

Si ta ndalni gjakderdhjen brenda 10 sekondave?

Gjakderdhjet janë me të vërtetë të tmerrshme, pavarësisht se sa të vogla apo të mëdha janë. Sidoqoftë, ekzistojnë shumë truqe të cilat e ndalin atë pa pasur nevojë të shkoni urgjentisht tek doktori. Metoda në...

Keni roblemi me gërhitjen? Ja receta që e ndalon atë

Gërhitja është një nga ato probleme që nuk është shqetësim për ata që janë të prekur, por për njerëzit që ndajnë shtratin ose dhomën me ta! Flasim për netë pa gjumë, zgjim të acaruar…...

Kjo terapi e ‘jashtëzakonshme’ e shëroi një grua plotësisht nga kanceri i gjirit

Një grua është shëruar plotësisht nga kanceri i gjirit duke përdorur qelizat e veta të imunitetit për shkatërrimin e tumoreve që po shpërndaheshin në gjithë trupin e saj. Asaj i janë futur 90 miliardë qeliza...

E bujshme, me këto analiza gjaku mund të zbulohet kanceri para shfaqjes së simptomave

Kërkime të reja shkencore duken premtuese për të dalluar disa lloje kanceri me analiza gjaku, në faza shumë të hershme. Testi, i njohur si biopsi e lëngshme, kontrollon ADN-n për qeliza kancerogjene dhe shërben për...

Lajmet e fundit