Mirësevini në vendin më të ftohtë të banuar në botë (FOTO)

Vendi më i ftohtë i banueshëm në Tokë është një fshat i vogël në Siberi i quajtur Oymyakon, ku temperaturat janë regjistruar të ulëta deri në -68 gradë Celsius, shkruan TCH.

Temperaturat mesatare në dimër arrijnë diku tek -50 gradë Celsius dhe vetëm rreth 500 njerëz të guximshëm në fshat arrijnë të përballojnë të ftohtin e frikshëm në shtëpizat e tyre.

Fotografi Amos Chapple, nga Zelanda e Re, bëri një udhëtim dy ditorsh në fshatin rus dhe mësoi se sa të dhimbshme mund të jenë temperaturat e ulëta.

f1 f2 f3 f4 f5

f6 f7 f8 f

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here