Me “çati” diellore, Mercedes prezanton makinën e re me një distancë prej 1000 km

Mercedes-Benz zbuloi makinën e re tërësisht elektrike të hënën në Panairin e Konsumatorëve Elektronikë (CES). Vision EQXX arrin një distancë prej 1041 km për karikim. Edhe pse ende një koncept, automjeti tani mban rekordin për EV-në me më shumë kilometra me një karikim të vetëm – Lucid ofron 836 km dhe Tesla ofron 647 km.

Mercedes-Benz tërhoqi mbrapsht makinën e tij të re tërësisht elektrike Vision EQXX të hënën, duke u mburrur se automjeti luksoz ka një distancë prej 648 miljesh për karikim. Edhe pse ende një koncept, automjeti tani mban rekordin për EV me më shumë kilometra me një karikim të vetëm – Lucid ofron 520 milje dhe Tesla ofron 402 milje

EQXX është me energji diellore dhe i projektuar me materiale të ricikluara dhe të qëndrueshme. Makina ende nuk ka dalë në rrugë por Mercedes po e bazon gamën e makinës luksozë në testimin e simuluar kompjuterik. I quajtur Mercedezi më efikas i ndërtuar ndonjëherë, do të ketë konsum të energjisë më pak se 10 kilovat orë për 100 km.

EQXX është me energji diellore dhe i projektuar me materiale të ricikluara dhe të qëndrueshme, duke përfshirë fibra kërpudhash, kaktus të bluar dhe mbeturina si mbetje ushqimore

Pjesa e brendshme ka një ekran gjigant me prekje 47,5 inç që shtrihet në të gjithë panelin e kontrollit dhe është i pajisur me AI për të dhënë sugjerime gjatë udhëtimit. Mercedes thuhet se po punon për të zhvilluar sistemin e parë të navigimit 3D në kohë reale për ekranin me prekje. Kompania planifikon të lëshojë automjetin në rrugë këtë pranverë.

Mercedes gjithashtu e përshkruan formën si ‘më aerodinamike se sa një futboll dhe pjesa e brendshme krenohet me një ekran të vetëm lundrues, i cili ofron të gjitha një ndjesi të hijshme, por minimaliste.

EQXX mundësohet nga 117 qeliza diellore që janë instaluar në çatinë e tij, të cilat mund të shtojnë deri në 15 milje rreze në udhëtime në distanca të gjata në kushte ideale në një ditë të vetme.”Mercedes-Benz VISION EQXX është mënyra se si ne e imagjinojmë të ardhmen e makinave elektrike”, tha CEO i Mercedes-Benz, Ola Kaellenius.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu