.. C
 
 
17.12.2018
Ballina Lajme

Lajme

Lajmet e fundit shqip nga vendi, rajoni e bota mund ti lexoni të parët tek Portali InfoShqip.com

I vërsulen për vizat, Federica Mogherini u përgjigjet me një koment

Qindra komente kanë vërshuar në llogarinë e Shefes së diplomacisë evropiane Federica Mogherini, për shkak të mos liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. Ishte 70-vjetori i Deklaratës së Përgjithshme të OKB-së për të Drejtat...

Shpërthen aktori kundër Ramës: “Linda zbute demin e tërbuar”

Protestën dhe kauzën e studentëve e kanë mbështetur shumë figura publike në rrjetet sociale, por edhe të pranishëm fizikisht në protestë. Aktori Alfred Zeneli ka mbështetur protestën e studentëve nga ku i ka bërë thirrje,...

Efektet e taksës: Rritet konsumimi i produkteve vendore dhe numri i të punësuarve

Taksa prej 100 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës për produktet e importuara me origjinë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina ka bërë që të rritet konsumimi i produkteve vendore, thonë përfaqësues...

Engel kërkon nga BE-ja që menjëherë t’ua japë kosovarëve liberalizimin

Kongresisti amerikan, Eliot Engel, është deklaruar për ushtrinë e Kosovës, taksën ndaj Serbisë dhe liberalizimin e vizave. Kongresisti amerikan, Eliot Engel, vlerësoi se shumë gjëra të mira kanë ndodhur këtë javë në Kosovë, duke përmendur...

Vulin i bën thirrje KFOR-it të “çarmatosë formacionet ilegale në Kosovë”

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, deklaroi se BE ndaj Kosovës ndjek “politikën e karotës”, përkatësisht të shpërblimit, meqë ajo për “sjellje të këqija” vazhdimisht e ka shpërblyer, prandaj “nuk habitet se si...

Kërkon shpjegime Fetai, pse Trajkovski ka qenë në Hungari

Prokurorja Fatime Fetai në seancën e sotme për rastin “Dhunë në Qendër” ka kërkuar shpjegim nga i akuzuari Aleksandar Trajkovski se cili ka qenë qëllimi i vizitës së tij në Budapest ku është fotografuar...

Heqin dorë avokatët nuk përfaqësojnë Gruevskin në gjykatë

Tri avokatët Dimitar Dangov, Sterjo Zikov dhe Boro Tasevski hoqën dorë ta përfaqësojnë ish-kryeministrin Nikolla Gruevski, në lëndën e PSP-së, “Dhunë në Komunën Qendër”, konstatoi gjyqtari Dushan Josifov në fillim të seancës së sotme. Gruevski...

Trajkovski: Shkova në Hungari për shërim jo për Gruevskin

I akuzuari Aleksandar Trajkovski në pauzën gjatë seancës së sotme për rastin “Dhuna në Qendër” para gazetarëve tha se ka qenë në Hungari për tu shëruar nga sëmundja të cilën e ka lidhur me...

Xhon Salivan, nesër vjen në Shkup

Zëvendës-ndihmës sekretari i Stejt Deartamentit, Xhon Salivani, nesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Shkup. Ndihmësi i shefit të diplomacisë amerikane, paraprakisht ka qëndruar edhe në Bratisllavë, Vjenë, Sofje, Sarajevë dhe Varshavë. Salivan, gjegjësisht,...

Ristovski: Asnjë shtet nuk e kishte për obligim të arrestojë Gruevskin

Zëvendës-ministri i Drejtësisë, Oliver Ristovski, për gazetën serbe “Politika” konfirmoi se Serbia nuk ka pasur për obligim të mbajë apo ta arrestojë Nikolla Gruevskin. Në bisedën për gazetën “Politika”, Ristovski tha faktin se për Gruevskin...

Lajmet e fundit