.. C
 
 
22.06.2018
Ballina Lajme

Lajme

Lajmet e fundit shqip nga vendi, rajoni e bota mund ti lexoni të parët tek Portali InfoShqip.com

Grekët e pranojnë se shqiptarët e nxitën marrëveshjen e emrit (VIDEO)

Ish-ambasadori i Greqisë në Shqipëri dhe në Maqedoni, Alexandros Mallias, në një bisedë për “TemA TV” vëren se roli i faktorit shqiptar në marrëveshjen e Prespës, mes Maqedonisë dhe Greqisë është shumë i rëndësishëm....

Maqedonasja bëri thirje të mos blehet nga shqiptarët dhe as mos të flitet me...

Pas transmetimit në media të statusit në facebook që kishte shkruar maqedonasja Gorjana Petroska, ku fyente rëndë shqiptarët kanë reaguar një sërë njerëzish. Petrovska u bënte thirrje maqedonasve që të mos blejnë produkte nga shqiptarët,...

Dy ish-kryetarë komunash në Maqedoni kanë harxhuar miliona para për darka

Dy ish-kryetarë e komunës Staro Nagoriçane e kanë futur komunën në borxh për një milion dinarë për dreka dhe zbavitje në disa objekte hoteliere, përcjell Telegrafi Maqedoni. Policia ngriti akuza penale kundër personave me iniciale...

Turqia sot morri 2 avionë F-35 nga Amerika por me një surprizë të hidhur...

Turqia pritet të marrë sot në dorëzim dy avionë të avancuar F-35, prodhim i Lockheed Martin në kuadër të marrëveshjes së nënshkruar disa vite më parë, ku shteti turk dhe disa shtete të tjera...

Holanda i’a këput totalisht shpresat Shqipërisë dhe Maqedonisë

125 deputetë të parlamentetit holandez kanë votuar kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Sipas mediave në vend, Shqipëria nuk është akoma gati dhe se duhet të punojë fort për të arritur hapjen e...

Ky është rasti i dhimbshëm kur qau Edi Rama

Edhe pse përgjithësisht Rama i ka tregua medias anën e tij të vrazhdë, rrëfimet e tij kanë treguar se edhe kryeministri ka kaluar distfatat e tij në jetë që i ka kaluar me shumë...

Turqia nis hakmarrjen e saj ndaj SHBA-ve, ja masa e parë që ndërmori

Turqia do të nisë të zbatojë tarifa kundër Shteteve të Bashkuara, në përgjigje të taksave që u ka vënë SHBA-ja importeve të saj të aluminit dhe çelikut. Ministri turk i Ekonomisë, Nihat Zeybecku, tha se,...

Izraeli paralajmëron konflikt të ri të mundshëm me Gazën

Shkëmbimet e fundit të zjarrit midis Izraelit dhe Lëvizjes palestineze Hamas paralajmërojnë se rregullat e betejës që kanë mbizotëruar përgjatë gardhit të sigurisë Gaza-Izrael, që nga sulmet ushtarake izraelite të vitit 2014 kanë ndryshuar,...

Bëhen bashkë Ahmeti, Gashi, Sela, Thaçi dhe Kasami, ja arsyeja

Formimi i një shtabi të përbashkët për “Maqedoni Euroatlantike” është propozimi që ia ka bërë kryetari i Lëvizjes Besa, Afrim Zashi kryeministrit Zoran Zaev, njoftojnë burime partiake nga Lëvizja Besa. Siç shkruan “RrugaDrejt”, qëllimi i...

Do të ketë trazira në Maqedoni, e paralajmëron politikani rus

Zëvendës mnistri rus për punë të jashtme Aleksandar Grushko ka parashikuar tensione dhe ndarje në procesin e anëtarësimin e Maqedonisë në NATO aleancës. “Zgjerimi i NATO-s nuk i zgjidhë problemet e siguris por krijimi linjave...

Lajmet e fundit