Ballina Stil Jetese Receta Gatimi

Receta Gatimi

Lexoni recetat më të fundit të gatimit nga kuzhina shqiptare dhe ajo ndërkombëtare të shoqëruara me video të mdryshme se si përgaditen.

Tortë tepër me shije dhe pa harxhime të mëdha

Përbërësit: 10 vezë, 200gr sheqer (1gotë uji ), 14 lugë gjelle miell, biskota petit beurre. Për fillin: 1 litër qumësht, 1 kakao (100gr), 4 lugë gjelle nisheste, 1 filxhan të kafes sheqer, arra për dekorim. Përgatitja:...

Erdhën festat! Shëndetlie me mjaltë dhe arra, receta origjinale e ëmbëlsirës tipike shqiptare

Në qoftë se jeni ende në mëdyshje se ç’ëmbëlsirë tëpërgatisni për sonte, ku sigurisht koha dhe impenjimet e tjera nuk premtojnë për bakllava, nuk keni pse të shqetësoheni pasi shefja e kuzhinës Linda Fishta...

Tortë e shijshme nga çokollata dhe bajamet

Gatuhet lehtë, vështirë harrohet! Përbërësit: – 8 vezë, – 250 g sheqer, – 250 g gjalpë, – 250 g bademe, -200 g çokollatë për zierje Udhëzim: Tundni një masë prej tetë të bardhë të vezëve. Veçantë tundni tetë të verdhë të vezëve, 250...

Semifreddo: Ëmbëlsirë e ngrirë italiane, e cila do t’ju pëlqejë shumë

Ky desert na rikujton akulloren, por përgatitja e tij është edhe më e thjeshtë Përbërësit: – 300 g mjedra; – 240 ml ajkë për krem; – 60 ml ajkë të thartë, – 50 g sheqer pluhur; – 40 g fëstëk; –...

Kube nga orizi, peshku dhe perimet

Përbërësit: – 4 vezë – 2 konserva peshk toni (gjithsej 340 g) – 500 ml (dy filxhanë) oriz të bardhë të marinar – 500 g perime të përziera të prera në kube (spec, karotë, domate, selino, qepë…), – 250...

Kjo është salca më e mirë: Përgatitet për pesë minuta, të gjithë e adhurojnë

Salca kromatoze Alfredo është ëndërr kulinare. Është krijuar në Romë në vitin 1920, ndërkaq e ka shpikur Alfredo di Lelio Deri sot kjo salcë është e adhuruar e cila u shtohet shumë ushqimeve.Shërbehet me...

Zbulohet receta! Si të përgatisësh në shtëpi biskotat e famshme të familjes Mbretërore (VIDEO)

Doni të përgatisni biskotat më të famshme për festën e Krishtlindjeve? Shefat e kuzhinës nga familja Mbretërore në Britani kanë kënaqësinë të ndajnë recetën me ju! Receta e këtyre biskotave është e thjeshtë, me përbërës...

Rregulli që funksionon te çdo njeri: Vetëm kështu mund të humbni peshë

Shumica prej nesh duam të humbim peshë. Dhe ka shumë shembuj inspirues përreth nesh që na bëjnë të qartë faktin se mbipesha është e pashëndetshme dhe aspak atraktive, transmeton Telegrafi. Por, cili rregull ju ndihmon...

Adana kebab: Recetë origjinale për ushqimin më të popullarizuar turk

Kombinimi fenomenal i mishit të shijshëm dhe erëzave të vërteta Përbërësit: – 1,5 kg mish viçi të bluar; – 2 speca të kuq; – 1 qepë; – 3 thelpinj hudhre; – një lugë e vogël kripë; – 1 lugë lëng domateje; –...

Supë e ftohtë nga panxhari i kuq dhe xhenxhefili për pak minuta

Këtë bombë freskuese vitaminoze duhet ta provoni! Bëni racion të shijshëm dhe të shëndetshëm i cili do t’ju kënaqë. Përbërësit: – 6 panxharë të kuq; – 1 filxhan supë perimesh; – një lugë xhenxhefil të bluar; – 1 lugë...

Lajmet e fundit