.. C
 
 
24.04.2018

Dashuria

Informacione të ndryshme për dashurinë, poezi dashurie.

E dashuroni apo e urreni dikë? Është shumë e vështirë ta kuptoni

Besimi është përbërës thelbësor i çdo marrëdhënieje… pa besim nuk ka asgjë kuptim. Një person mund të thotë se të dashuron, se dëshiron të jetë me ty, këto deklarata nuk shërbejnë për asgjë. Nuk...

Gënjejnë shumë më tepër se femrat, çfarë fshihet pas këtyre fjalive të meshkujve

Kur mashkulli thotë do të të telefonoj, kjo shumë lehtë mund të nënkuptohet kështu: nëse më dështojnë dy alternativat e tjera. Hulumtimet tregojnë që meshkujt gënjejnë më shumë dhe ndryshe nga femrat, kjo për faktin...

Rregullat për një lidhje të mirë që shpesh injorohen

Ne mendojmë rreth problemeve në lidhje vetëm kur fillojmë të pyesim veten se si kemi ardhur deri aty. Fillojmë të përmirësojmë lidhjen vetëm kur është vonë apo ndodhin gabimet, por duhet të fokusohemi vazhdimisht në...

Ja cilat janë 6 gënjeshtrat që gratë e martuara ju thonë burrave

Kush tha që gënjeshtrat janë të dëmshme? Ndonjëherë, që një lidhje të funksionojë më së miri, herë pas here duhen thënë disa gënjeshtra të bardha. Të paktën në këtë konkluzion kanë dalë disa gra të...

Gjashtë sjelljet e grave që burrat i pëlqejnë, veçanërisht e 5-ta

Dhurata më e mrekullueshme që një mashkull mund të ketë është gruaja. Ajo kujdeset aq shumë për ta, është në gjendje t’iu pëlqejë dhe madje, gjithashtu t’i bezdis më shumë, transmeton Gazeta Javore. Domethënë, ka shumë...

Mit apo e vërtetë: A është e saktë që viti i shtatë i martesës...

Me siguri të gjithë keni dëgjuar për mitin që viti i shtatë i lidhjes njëkohësisht është edhe vit krize dhe që pikërisht në atë periudhë marrëdhëniet më së shpeshti prishen, shkruan gazeta britanike “The...

Studimi, dashuria të shëndosh

Shkencëtarët kanë konfirmuar se të gjesh dashurinë të bën më të shëndoshë. Një studim masiv zbuloi se ndonëse çiftet kanë tendencën të kenë një stil jete më të shëndetshme se kur janë beqar, ata janë...

Sekreti për lidhje të suksesshme: Çka është lidhja 80/20 dhe si funksionon?

Rregulli 80/20 mund të aplikohet në aspekte të ndryshme të jetës së përditshme, duke filluar nga ushqimi që e hamë e deri te paratë që i shpenzojmë. Por tani ky rregull ka filluar të përdoret...

“Të dashurohesh në azil”, historia emocionuese e 2 të moshuarve shqiptarë

Kush ka lexuar librin “Dashuri në kohën e kolerës”, është mahnitur nga historia e dashurisë që Garcia Marquez ka shkruar në një prej romanëve më të lexuar të të gjithë kohërave. Por në “Top...

Je çift? Zbulo nëse ke lidhje “të çmendurish” apo lidhje “pensionistësh”

Shkencëtarët nga Universiteti i Ilinoisit zhvilluan një eksperiment me 376 çifte të dashuruarish. Ata u përpoqën të kuptonin se si ndjenjat e njerëzve ndryshojnë me kalimin e kohës dhe vëzhguan secilin çift për rreth...

Lajmet e fundit