Ballina Lajme Maqedoni

Maqedoni

Lexoni në kohë reale lajmet e fundit nga Maqedonia të sjellura për ju nga InfoShqip.com

“Të hënën dorëheqja e Zaevit dhe shkojmë në zgjedhje”, ja kush paralajmëron?

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikolloski në emisionin “10 Minuta” të TV21, deklaroi se kryeministri Zaev duhet të japë dorëheqje, pastaj të formohet qeveri teknike dhe sipas Kushtetutës dhe ligjeve brenda 100 ditëve të shkohet...

Kris dajaku mes historianëve bullgar dhe maqedonas, duke folur për “fqinjësi të mirë”

Një kacafytje me grushte në vend të dialogut ka shënuar mbledhjen e komisionit të përzier bullgaro-maqedonas, i cili duhet të implementojë Marrëveshjen për fqinjësi të mirë mes dy vendeve, transmeton Gazeta Lajm. Anëtarët e...

Merkel: Ia vlen që Maqedonia e Veriut të ketë perspektivë evropiane

Mundësitë e dakordimit për caktimin e një date për fillimin e negociatave me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë në Samitin e BE-së nuk janë të mira, tha Kancelarja gjerman në një deklaratë të qeverisë të...

“Më ngritën kurth”, ja çfarë deklaroi zv.Ministri i Shëndetësisë teksa dha dorëheqjen

Zv/ministri i Shëndetësisë, Asim Musa, tha se videoja e djeshme e publikuar nga Fiks Fare, është një kurth i përgatitur ndaj tij. Ai tha se në video shihet se ai pacientëve, u ka treguar...

Tanja Fajon mesazh Francës: “Është një turp i madh, Macron hap sytë”!

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Tanja Fajon, ka reaguar ashpër ndaj vendimit të Francës për të bllokuar celjen e negocjatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Është një turp i madh”, ka shkruar Fajon...

Merkel: Gjasat për vendim unanim në Samit nuk janë të mira

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot paradite gjatë fjalimit të saj në parlamentin gjerman në Berlin, ka përsëritur qëndrimin se vendi i saj mbështet perspektivat evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. “Kishte përpjekje...

Plani i Zaevit, nuk e ka ndërmend të dorëhiqet, Qeveria vazhdon?

LSDM-ja po i pret rezultatet e Samitit të liderëve të BE-së, nëse Maqedonia do të merr datë për fillimin e negociatave për të vendosur si do të vazhdojë më tej. Socialdemokratët nuk kanë biseduar...

Sela: Duhet qeveri teknike dhe zgjedhje të parakohshme, nëse BE-ja sjell vendim negativ

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, ka deklaruar se nëse BE-ja nuk jep datë për të nisur negociatat me Maqedoninë e Veriut, duhet të shpallen zgjedhje të parakohshme. Në një intervistë për TV21, Sela...

Wolfgang Petritsch: “Shengeni ballkanik”, ç’befasi pozitive! Ja pse është për t’u përshëndetur

Diplomati i njohur austriak, njëherësh ish-Përfaqësuesi i Lartë i bashkësisë ndërkombëtare në Bosnje, Wolfgang Petritsch vlerësoi iniciativën për heqjen e barrierave në bashkëpunimin e Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë Veriore, në një kohë kur siç...

Zaharieva: Mosdhënia e datës për Shkupin gabim i madh, rajoni mund të destabilizohet

Ministrja e jashtme bullgare, Ekaterina Zaharieva reagoi pas deklarimit të presidentit francez Makron se nuk ka date për Maqedoninë e Veriut. Sipas saj, shtyerja eventuale e datës do të jetë një gabim. “Shtyrja e datës...

Lajmet e fundit