Ballina Lajme Maqedoni

Maqedoni

Informohuni të parët mbi lajmet dhe ngjarjet më të fundit nga Maqedonia të sjellura për ju nga InfoShqip.com.

Negociatat me BE, Greqia kundër ndarjes së Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut

Greqia nuk e mbështet ndarjen e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut, përsa u përket negociatave për anëtarësimin në BE. Edhe pse ky propozim, i cili erdhi fillimisht nga komisioneri i Zgjerimit, Oliver Varhelyi, po...

Zaevi thirrje BE-së: Mbani fjalën dhe premtimet

Kryeministri I Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, edhe një herë I ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që ta mbajë fjalën dhe premtimet për të mbajtur konferencën e parë ndërqeveritare. Sipas Kryeministrit Zaev, 26 vendet...

Vërtetimi i shtetësisë jepet vetëm në një gjuhë, MPB: Po punojmë për dokumente në...

Shumë dokumente qytetarët ende nuk mund t’i marrin në dy gjuhë edhe pse Ligji për Përdorimin e Gjuhëve tashmë dy vite është në fuqi. Vërtetimi i shtetësisë, dokument që e jep Ministria e Punëve...

Osmani-Mazi: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria meritojnë fillimin e negociatave me BE pa asnjë...

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani priti në takim kryenegociatorin e Shqipërisë me Bashkimin Evropian, Zef Mazi, i cili sot po qëndron për një vizitë në vend. Pas takimit,...

Sllovenia mbështet fillimin e negociatave për anëtarësim në BE me Maqedoninë e Veriut dhe...

Sllovenia mbështet fuqimisht procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE) dhe fillimin e negociatave për anëtarësim me Republikën e Maqedonisë së Veriut. "Në një takim të ministrave të Jashtëm të BE-së, Sekretari i Shtetit Gašper...

Maqedonia e Veriut ‘në dhomën pritëse’ edhe pas qershorit, pak mundësi për fillim të...

Aspak ose shumë pak shanse për fillim të negociatave në qershor të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian. Kjo është përshtypja e ekspertëve të vendit lidhur me rrugën eurointegurse të RMV-së. Dozat e larta...

Stoev: Jemi të gatshëm të bisedojmë me Shkupin, por vetëm me kushte të veçanta

Ministri i ri bullgar i Punëve të Jashtme, Svetlan Stoev, njoftoi sot se Bullgaria mbetet e hapur për dialog të hapur dhe bashkëpunim me Maqedoninë e Veriut, por që të gjitha takimet duhet të...

Prindërit po bëjnë gati transparentët, protesta kundër librave digjital në të gjithë Maqedoninë

Po i bëjnë gati transparentët për protestën e nesërme. Prindërit të cilët nuk dëshirojnë që fëmijët e tyre të mësojnë me tabletë nesër do të protestojnë në të gjitha qytetet e vendit. Kërkojnë nga...

Shërbimet ruse: Maqedonia do ta humb pjesën perëndimore, Serbia do ta humb Vojvodinën

Analisti i njohur shqiptar Abdulla Mehmeti ka shkruar nje status rreth parashikimeve të sherbimeve sekrete ruse për ndryshimin e kufijve. Shkrimi i plotë: “ÇFARË KANË PARASHIKUAR SHËRBIMET SEKRETE RUSE PËR MAQEDONINË? Një grup ekspertësh rusë ka disa...

ASH-AAA: Përshëndesim vendimin e Pendarovskit, ligji të kthehet në Kuvend

Koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa përshëndet vendimin e presidentit Stevo Pendarovski, për të rikthyer në Kuvend Ligjin me të cilin, siç thonë ata, pushteti dhe opozita maqedonase tentuan të kontrabandojnë legalizimin e krimeve...

Lajmet e fundit