Ballina Lajme Ekonomi

Ekonomi

Lajme ekonomike, informacionet më të fundit nga biznesi.

Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare

Deputetja e koalicionit VLEN, Saranda Imeri theksoi se me ribalancin e buxhetit, VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare. Sipas saj, Koalicioni VLEN, me ribalancin e buxhetit në kuadër të përcaktimeve të Qeverisë, ka...

Pagat mesatare nëpër Evropë, ku janë më të ulëta e ku më të larta?

Pagesa e punëtorëve nëpër Evropë ka dallim ndaj edhe pagat mesatare variojnë nga vendi në vend. Dallimet lindin kryesisht nga rregulloret specifike të vendit, ligjet e punës, sektorët e industrisë dhe zhvillimi ekonomik. Vendet e Evropës...

Mickoski paralajmëron hapjen e fabrikës gjermano belge në vlerë të 20 milionë eurove në...

Kryeministri Hristijan Mickoski përmes rrjetit social Facebook ka paralajmëruar se kompania gjermane EPSOTEH në partneritet me kompaninë AIM, do të ndërtojnë fabrikë për prodhimin e pjesëve për industrinë e automjeteve, hekurudhave dhe industrinë shëndetësore....

Durmishi thotë se do ta shqyrtojë kërkesën e sindikatave për pagë minimale prej 450...

Kërkesat e sindikatave për rritje të rrogës minimale dhe gjetjes së zgjidhjes me odat, tregtarët, eksportuesit dhe prodhuesit e ushqimit për stabilizim të çmimeve do të jenë prioritetet e ministrit të ri të Ekonomisë...

Janë miratuar plotësimet e Ligjit për energjetikë me të cilat duhet të parandalohet shtrenjtimi...

Kuvendi sot pasdite në kuadër të mbledhjes së 8-të, unanimisht me 84 vota “për” e miratoi Ligjin për plotësim të Ligjit për energjetikë me çka do të parandalohet rritja e çmimit të energjisë elektrike...

Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro

Kompanitë farmaceutike tashmë janë bizneset më fitimprurëse në botë, por edhe në Maqedoninë e Veriut. Ky biznes tashmë po qarkullon miliarda euro në mbarë globin sidomos me shpërthimin e pandemisë së fundit, përcjell INA. Sipas...

Shtrenjtimi i bukës në RMV, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

Qytetarët habiten thuajse çdo ditë me çmimet e reja në tregje. Që nga e mërkura, qytetarët blejnë bukën e bardhë me rreth 10% më të shtrenjtë. Por edhe çmimet e produkteve tjera po rriten...

Shtrenjtohet çmimi i bukës

Gati se një muaj në Maqedoninë e Veriut është rritur çmimi i miellit, e kjo ka bërë që furrat të shtrenjtohen bukën dhe prodhimet e tjera. Buka e prerë e një prodhuesi të madh nëpër...

Ja kush janë shtetet më të pasura në botë! Befason SHBA e Kina

Të pyesësh se cili është vendi më i pasur në botë është si të pyesësh se cila është receta më e mirë për darkë: duket si një pyetje e arsyeshme, por përgjigja varet nga...

Lirohen çmimet e derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës, mesatarisht 0,16 % në raport me vendimin e datës 27.5.2024. Nga data 4.6.2024,...

Lajmet e fundit