.. C
 
 
21.04.2019
Ballina Lajme Kulturë

Kulturë

Lexoni i pari dhe në kohë reale lajmet e fundit nga kultura vetëm tek InfoShqip.com

Del filmi drithërues për Lorik Canën

Më në fund është publikuar edhe filmi autobiografik i ish-kapitenit të kombëtares shqiptare, Lorik Cana, i quajtur "Lorik". Ky film ka pasur premierën sonte në Tiranë, me ç’rast ka mbledhur personalitete të ndryshme të sportit...

Kadare prezanton në Tiranë librin e ri ‘Kur sunduesit grinden’

Shkrimtari i shquar Ismail Kadare ka prezantuar librin e tij të ri "Kur sunduesit grinden" në Panairin 21 të Librit në Tiranë. Vetë shkrimtari i shoqëruar nga botuesi Bujar Hudhri dhe bashkëshortja Helena Kadare,...

Winfrey për librin e Michelle Obamës: Është libër që ju nuk e keni ditur...

Libri i Michelle Obamas, “Becoming” është gjithçka që ju keni dashur ndonjëherë të dini dhe gjithçka që ju nuk e keni ditur se doni të dini. Kështu ka thënë këngëtarja dhe legjenda e muzikës...

Skandal në Shqipëri, Ndriçim Xhepa nuk lejohet të shohë filmin e tij se nuk...

Një incident i pazakontë dhe mjaft fyes ka ndodhur me aktorin e njohur Ndriçim Xhepa. Ai nuk është lejuar të futet për të parë premierën e filmit “Delegacioni”, ku njëri prej aktorëve kryesorë është...

Studiuesja dhe profesoresha universitare Ajtene Qamili e promovon librin “Perla gjuhësore”

Në hapësirat e Shtëpisë së Kulturës, “Koço Racin” në Shkup, mbrëmë u promovua libri “Perla gjuhësore” nga studiuesja dhe profesoresha universitare Ajten Hajdari – Qamili, si rezultat i punës dhe hulumtimit disavjeçar, e cila...

Vjen realizimi i filmit të parë për ilirët, koproduksion mes Kroacisë, Sllovenisë, Italisë dhe...

Edhe një film do të mund ta shohim gjatë vitit të ardhshëm në ekranet e mëdha të kinemave shqiptare. Kështu së paku ka bërë të ditur Fatmir Spahiu, i njohur më mirë si “Oki” i...

E anulon koncertin, Rita Ora nuk do shkojë në Izrael (VIDEO)

Këngëtarja me prejardhje shqiptare, Rita Ora, ka anuluar pjesëmarrjen e saj në festivalin muzikor “Wow” që do të mbahej në Rishon Lezion. Sipas drejtuesve të koncertit, Rita ka informuar kompaninë organizative se do të mungojë...

Për poetin arbëresh, Jul Variboba

Ishte një rastësi e bukur, që në prag të 200-vjetorit të vdekjes së poetit arbëresh Jul Variboba u gjendëm në Mbusat, në vendlindjen e tij. Mbusati krenohet se i dha letërsisë arbëreshe të parin...

Përfundon me sukses performanca e Eugent Bushpepës, kënga “Mall” këndohet në shqip në “Eurovision...

Ka përfunduar suksesshëm prezantimin e tij këngëtari përfaqësues i Shqipërisë në “Eurovision 2018”, Eugent Bushpepa. Ai interpretoi para publikut në Lisbonë këngën “Mall”, të cilën e ka kompozuar dhe shkruar vet. Kënga është kënduar në gjuhën...

Fishta më 1913: “Pa pasë studju kurr për politikë, çdo kopuk don me u...

Shkrimi i mëposhtëm është shkruar nga Gjergj Fishta në vitin 1913. Edhe pse kanë kaluar 105 vite, është aktual edhe sot për realitetin shqiptar. Shkrimi me titullin “Shqiptarët presin çfarë u jep Europa” flet...

Lajmet e fundit