Ballina Stil Jetese Shëndetësi

Shëndetësi

Lexoni informacione dhe këshilla të ndryshme nga fusha e mjekësisë, si dhe lajme nga zbulimet me të fundit nga shkenca e mjekesise.

Keni mungesë gjumi? Shkencëtarët thonë se ky ushqim është shkaktari i çrregullimeve të gjumit

Shkencëtarët kanë zbuluar një lidhje mes ushqimeve të pashëndetshme dhe gjumit të dobët. Sipas tyre, personat të cilët kanë probleme me gjumë dhe ëndrra të këqija priren të konsumojnë ushqime të pashëndetshme dhe ëmbëlsira,...

Antidepresantët më të fuqishëm natyralë: Bimët që jua rikthejnë disponimin e mirë

Në natyrë ne mund të gjejmë ilaçin për të gjitha sëmundjet. Telegrafi më poshtë jua sjell disa prej antidepresantëve më të fuqishëm natyralë, të cilat jua lehtësojnë simptomat e depresionit dhe jua shtojnë disponimin. Jasemini...

Kafe pa ngrënë? Gabimi i frikshëm që bëjnë shqiptarët

Kafeja është një nga pijet më të konsumuara për të nisur ditën çdo mëngjes. Shqiptarët janë konsumatorë të mëdhenj të kafesë, dhe këtë e tregojnë të dhënat e importit të këtij produkti të çmuar. Ndërkohë...

Shtypja e emocioneve të pikëllimit dhe zemërimit shpie në këto sëmundje

Shumë njerëz mendojnë se ndonjëherë në jetë më mirë është të heshtni sesa të futeni në ndonjë konflikt. Sidoqoftë, një studim ka treguar se kjo mund të ketë efekt shumë të dëmshëm në shëndetin...

Nëse flini nëntë orë ose më shumë, ja nga çfarë rrezikoheni

Të gjithë jemi të vetëdijshëm për dëmin që ia shkaktojmë vetes duke mos bërë mjaftueshëm gjumë. Por, sipas hulumtimeve të reja, edhe gjumi i tepërt mund të jetë diçka për t’u brengosur, transmeton Telegrafi. Pavarësisht...

Truku i thjeshtë që jua ulë shtypjen e gjakut brenda 2 minutave

Shtypja e lartë e gjakut është diçka nga e cila nuk keni nevojë më të vuani kur nuk keni ilaçe në dispozicion, pasi që mund ta trajtoni atë thjesht me një laps. Duke e përdorur...

Kjo grua ka zbuluar kurën e reumatizmit, kjo është receta

Reumatizma shoqërohet me dhimbje të forta, të therura dhe ënjtje të kyçeve. Artroza, artriti reumatik, si dhe osteoporoza janë ndër shqetësimet më të shpeshta që shfaqen, simptomat që dallojnë secilën prej tyre si dhe...

Simptomat e para që tregojnë se në këmbë ju është formuar trombi: Këto grupe...

Sinjalet e para që në vena ekziston ngjizje gjaku njerëzit zakonisht i injorojnë. Tromboza konsiderohet një ndër gjendjet më të rrezikshme për jetën e njeriut, transmeton Telegrafi. Mund të zhvillohet madje edhe nëse nuk keni...

Kirurgu më i njohur ortopedik në botë dhe specialist i kurrizit: Këto ushtrime shërojnë...

Doktor Michael Regan, është kirurg ortopedik i njohur amerikan dhe specialist për probleme të shpinës dhe qafës, duke përfshirë edhe herninë, stenozën kurrizore (ngushtimi i hapësirës brenda ose përreth shtyllës kurrizore), spondilozën dhe lëndimet...

Katër raste të rrezikshme kur nuk duhet të hani shegë

Shega është e pasur me antioksidantë dhe sipas studimeve të shumta ndihmon në luftën kundër kancerit, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës Megjithatë në disa raste specifike mund të ketë pasoja negative, të cilat i gjeni...

Lajmet e fundit