.. C
 
 
21.04.2019
Ballina Kuriozitete

Kuriozitete

Kategoria "Kuriozitete Shqip" ka për qëllim të sjelli tek lexuesit e portalit InfoShqip.com kuroiztete nga më të ndryshmet dhe më të pabesueshmet që ndodhin çdo dite anekënd botës.

Idea gjeniale e shoferit për t’i ikur radarit (FOTO)

Për t’i ikur dënimeve nga policia, disa shoferë, adhurues të shpejtësisë janë në gjendje të bëjnë gjithçka, madje edhe t’i fshehin target, trasnmeton Gazeta Metro. Shfoeri, që është turk ka menduar si mënyrën më të...

U mbajt sekret për vite të tëra, ja objekti ku fshihen rezervat e arit...

Fort Knox në Kentucky, jo vetëm në Amerikë, por në botë, shihet si një nga vendet me standardet më të larta të sigurisë. Bëhet fjalë për vendin i cili njihet edhe si Depozituesi i...

Ky është qyteti që mbeturinat i shndërron në energji elektrike (FOTO)

Për të dytin vit radhazi, provinca Kastamonu në rajonin e Detit të Zi është zgjedhur si qyteti më i pastër i Turqisë. Kjo u bë e ditur sipas të dhënave të hartuara nga Instituti...

E keni ditur se çokollata përmban buburreca të ngordhur?

Për admiruesit e çokollatës vjen një lajm që të mbyll oreksin, nga ana e “Food and Drug Administration (FDA)”, në SHBA, lajm që mund të heqë kënaqësinë e të ngrënit të çokollatës për shumë...

E çuditshme, përgatitet hamburger 900$ për nder të Perandorit të Japonisë (FOTO)

Një restorant në Tokio po shënon kurorëzimin e Perandorit të ri japonez muajin e ardhshëm, me një hamburger me përmasat e një topi futbolli, të shërbyer mes një kulaçi të lyer me pluhur ari,...

Nuk e keni ditur, ja si prodhohen kartëmonedhat 20-euroshe (VIDEO)

Me siguri që keni qenë shumë kurreshtar të dini se si prodhohen paratë, Fabrikat, të cilat posedojnë makinat gjigante, tregojnë mënyrën se si vijmë deri te prodhimi i parave. Natyrisht që nuk është lehtë për...

Kirurgu kinez çudibërës, realizon operacion mijëra kilometra larg pacientit përmes 5G

Sipas mjekëve kinezë, një neurokirurg ka kryer operacionin e parë të trurit duke përdorë rrjetin 5G. Sipas mediave në Kinë një pacient me sëmundjen e Parkinsonit kishe të vendosur një impiant në trurin e tij...

Mësoni përse në disa raste kur takojmë dikë ‘na zë rryma’

Kush e di sa herë do të keni marrë një lloj rrufeje pasi prekni një person. A keni menduar ndonjëherë pse? Epo, mund të ndodhë dhe jo aq rrallë që trupi i njeriut të...

A e dini pse çajit të zi shqiptarët i thonë çaj rusi? Ja arsyeja

Çaj i Zi, apo Çaji i Rusit, nuk rrjedh nga Rusia. Të gjithë e konsumojnë, por rrallë kush e di se nga rrjedh kjo pije e ngrohtë. Çaji i tillë prodhohet më së shumti në...

Ura më e frikshme në botë, ja ku ndodhet

“Pylli i gurit” Tsingy ndodhet në Parkun Kombëtar Tsingy de Bemahara në Madagaskar. Që nga viti 1990, ura ka qenë nën mbrojtjen e UNESCO-s falë bukurisë së pabesueshme dhe faktit se atje jeton një...

Lajmet e fundit