.. C
 
 
22.10.2018
Ballina Kuriozitete

Kuriozitete

Kategoria "Kuriozitete Shqip" ka për qëllim të sjelli tek lexuesit e portalit InfoShqip.com kuroiztete nga më të ndryshmet dhe më të pabesueshmet që ndodhin çdo dite anekënd botës.

8 fjalët që nuk do ti dëgjoni kurrë nga familja mbretërore

Disa terma konsiderohen tepër të pahijshme për t'u folur nga familja mbretërore. Antropologu Kate Fox shpjegon cilat fjalë janë të ndaluara dhe arsyet e habitshme. Çaj: Po flasim për vaktin, jo për pijen. Në shumë...

Kujt i shkonte mendja? Kjo shtëpi në Roskovec cilësohet si ndër më të veçantat...

Kur fotot e kësaj shtëpie në formë anije në një tokë disa dhjetra kilometra larg detit filluan të qarkullonin në rrjetet sociale, shumë prej atyre që i panë u tallën me ndërtuesin. Mirëpo, ajo cilësohet...

Stephen Hawking para se të vdiste la një inçizim paralajmërues, tregoi se çfarë i...

Stephen Hawking para se të ndërronte jetë kishte incizuar një porosi për botën, e cila këto ditë është bërë publike gjatë promovimit të librit të ri “Përgjigjet e shkurtra në pyetjet e mëdha”. Në këtë...

Zbulohet arsyeja pse Toka ndriçon

Qëkur satelitët filluan të xhirojnë Tokën nga larg, është vërejtur një ndriçim misterioz i planetit tonë. Kjo pyetje kishte intriguar shkencëtarët, duke përfshirë astronomin e njohur Charles Seygens, dhe ekipi i studiuesve të NASA më...

Shkëputja e Luginës së Preshevës nga përbërja e Kosovës më 1912

Lugina e Preshevës gjatë shekullit XIX Më 3 shtator të vitit 1843, magjistri i gjeologjisë Warington Wilkinson Smyth si stipendist i Universitetit të Kembrixhit ishte gjetur në rrethinat e Vrajës. Në udhëpërshkrimin e tij me...

Egjipti ëndërron rikthimin e ish-familjes mbretërore shqiptare

Pakënaqësia vazhdon që të rritet dhe të shumtë janë ata persona në vendin afrikanoverior, të cilët kanë mall për periudhën pararepublikane. Evente dhe forume të njerëzve të përkushtuar ndaj ish-familjes mbretërore me origjinë shqiptare...

Shtyp butonin e gabuar në F-16, shkatërron aeroplanin në pistë (VIDEO)

Ndërsa po kryente riparimin e F-16S në një pistë në bazën belge, një teknik ushtarak shtypi gabimisht butonin që aktivizoi “vullkanin M16A-1” rrotullues. Pavarësisht se e kuptoi menjëherë se kishte gabuar, F-16 u dëmtua plotësisht...

15 arsye pse myslimanët nuk e hanë mishin e derrit

Fakti se konsumimi i mishit të derrit është i ndaluar në Islam tashmë dihet, por pikat e mëposhtme shpjegojnë arsyet dhe aspektet e këtij ndalimi. Një derr është një kazan i vërtetë mbeturinash. Ha gjithçka,...

Pas 70 vitesh, gjenden nëndetëset e mbytura të Bashkimit Sovjetik, zbulohet e vërteta e...

Dy nëndetëse sovjetike të fundosura në fund të detit gjatë Luftës së Dytë Botërore janë zbuluar në Gjirin e Finlandës nga një grup rus të kërkimeve nënujore. “Ne kemi zbuluar dy nëndetëse, Shch-406 dhe Shch-320,”...

Konsumimi i këtij llojit të mishit rrit rrezikun e kancerit të gjirit

Ushqimet si proshutë dhe salsiçe nëse hahen rregullisht mund të rrisin rrezikun e kancerit të gjirit, thonë studiuesit. Një përmbledhje e studimeve zbuloi se gratë që hanë mish të përpunuar, ishin më të rrezikuara ndaj...

Lajmet e fundit