.. C
 
 
21.02.2019
Ballina Lajme Kosovë

Kosovë

Lexoni lajmet e fundit nga Kosova të sjellura tek ju në kohë reale vetëm tek InfoShqip.com

“Serbia po kërkon marrëveshje me Shqipërinë për ndarjen e mundshme të Kosovës” (VIDEO)

Serbia tashmë, si propozim zyrtar të saj për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, po e paraqet të nevojshme demakimin e kufirit mes serbëve dhe shqiptarëve. Por, ky propozim në Kosovë po shihet si tentim...

Daçiq: Për demarkacionin me Kosovën do të vendoset me referendum në Serbi

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se demarkacioni i kufirit me Kosovën nuk është propozim zyrtar, por ide e zyrtarëve shtetërorë. Sipas tij, nëse kjo ide bëhet propozim zyrtar, atëherë...

Thaçi e pohon, ideja e korrigjimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë ka qenë...

Qytetarët e Kosovës janë përgjigjur rreth çështjeve kryesore që lidhen me fazën finale në dialogun Kosovë-Serbi. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i cili që nga vera e vitit të kaluar vazhdimisht po kërkon korrigjim të...

Ymeri: Mogherini e pranoi se gjërat në Kosovë kanë ndryshuar dhe se Thaçi nuk...

Nënkryetari dhe deputeti i Partisë Socialdemokrate (PSD), Visar Ymeri, ka thënë se nga 8 janari i këtij viti qëndrimi i Federica Mogherinit ndaj Hashim Thaçit, si udhëheqës i bisedimeve, ka ndryshuar. Ymeri, në “Debat Plus”...

William Walker kundër korrigjimit të kufijve

William Walker, diplomati amerikan dhe miku i dashur i Kosovës, deklaroi se është kundër idesë së korrigjimit të kuvijve në kuadër të marrëveshjes Kosovë-Serbi. “Nuk jam në favor të rivlerësimit se ku është kufiri, të...

Ljajiq: Pavarësisht taksës, mallrat serbe hyjnë në Kosovë përmes tregut të zi

Zëvendëskryeministri serb, Rasim Ljajiq ka zbuluar mënyrën se si përkundër taksës, mallrat serbe prapë hyjnë në Kosovë. Ljajiq ka thënë se mallra serbe ka anembanë Kosovës dhe se atje mbërrin nëpërmjet rrugëve alternative. Duke theksuar...

Ngjela: Kosovës s’i duhet njohja e Serbisë

Avokati i njohur shqiptar, Spartak Ngjela, ka vlerësuar se dialogu me Serbinë, në veçanti diskutimi mbi mundësinë e korrigjimit të kufirit duhet të vijë pasi ajo ta ketë njohur pavarësinë e Kosovës. “Do të bësh...

Rashiq thotë se nuk është i sigurt nëse Trump e di ku është Kosova...

Kryetari i Partisë Demokratike Progresive (PDS), Nenad Rashiq nuk sheh ndryshim të politikës amerikane në drejtim të Kosovës dhe Serbisë. Gjithçka që ai mendon se ndryshon në Administratën e Trump në Shtëpinë e Bardhë...

Jeremiq: Thaçi e Vuçiq po zhvillojnë bisedime sekrete, janë afër nënshkrimit të marrëveshjes përfundimtare

Kryetari i Partisë Popullore (NS) dhe njëri nga udhëheqësit e Lidhjes për Serbinë (SZS) Vuk Jeremiq, ka thënë se pushteti në Serbi është vetëm një hap larg nënshkrimit të marrëveshjes me Kosovën. “Marrëveshja me Kosovën...

Nuk pritet marrëveshje e shpejtë mes Kosovës dhe Serbisë

Viti 2019 mund të jetë vendimtar për arritjen e një marrëveshjeje paqësore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka paralajmëruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Ndonëse e ka vlerësuar procesin negociator me Serbinë si mjaft të...

Lajmet e fundit