.. C
 
 
18.01.2019
Ballina Lajme

Lajme

Lajmet e fundit shqip nga vendi, rajoni e bota mund ti lexoni të parët tek Portali InfoShqip.com

Kjo ministre e Zaevit është për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohëshme

Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska personalisht vlerëson se së bashku me zgjedhjet presidenciale duhet të mbahen edhe zgjedhje të parakohshme parlamentare. Këtë deklaratë ajo e bëri në një intervistë për emisionin 360 gradë që...

Qeveria: Nuk ka dygjuhësi të plotë në Maqedoni

Qeveria e Maqedonisë ka sqaruar opinionin se me Ligjin për gjuhët nuk aplikohet në tërësi dygjuhësia. Sipas sqarimit të Qeverisë, ky ligj përparon të drejtat e të gjitha bashkësive joshumicë dhe nuk parasheh punësime...

Ligji për gjuhët, VMRO padit Xhaferin, Ibrahimin dhe Kotovskin

VMRO-DPMNE sot ka dorëzuar padi penale kundër kryetarit të Kuvendit ,Talat Xhaferi, nënsekretarit gjeneral të Kuvendit, Nexhbedin Ibraimi dhe drejtorit të Gazetës Zyrtare, Martin Kostovski, për shkak të dyshimit se kanë kryer vepër penale...

Edhe pas publikimit të ligjit të gjuhëve nuk hiqet testi i maqedonishtes për marjen...

Qytetarët pa nënshtetësi, do të vazhdojnë t’i nënshtrohen testimit të gjuhës maqedonase. Tani për tani, këtë nuk e ndryshon as Ligji për përdorimin e gjuhëve. Zëvendëskryeministri Bujar Osmani tha se nesër do të bisedohet...

“Nëse nuk vetëdijesohet Zaevi, do të shkojmë me Mickoskin”

"Nëse Zaev nuk i kthehet popullit, siç ka premtuar Zaev, ne do t’u kthehemi tjerëve, do të shkojmë me Mickoskin”, ka deklaruar njëri prej tregtarëve që protestonin para parlamentit kundër ligjit të ri, me...

Dygjuhësia në bankënota, Banka Popullore kërkon kohë

Banka popullore do të bëjë një analizë të detajuar të Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve për të konstatuar nëse tani, pas hyrjes në fuqi të tij, do të ketë ndryshime në kartëmonedhat. Projekt-ligji parashikon...

Kasami: Gjuha shqipe do të jetë zyrtare vetëm kur do të bëhet pjesë e...

Në një intervistë për Top Channel kryetari i partisë BESA, Bilall Kasami rrëfen prapaskenat e miratimit të ndryshimeve kushtetuese, të cilat mundësuan ndryshimin e emrit të vendit, në Republika e Maqedonisë së Veriut. Bilall Kasami...

Sela në Klan Debat: Deri sa ne flisnim për shqiptarët Bujar Osmani na kundërshtonte

Në Klan Maqedoni, ku ishte i ftuar Ziadin Sela, ka folur rreth ndryshimeve kushtetuese. Sela, ndër tjerash në debat deklaroi se fjalia e parë e tij dhe e Aleancës për Shqiptarët ishte ndryshimi i...

Pajaziti: E çka qenka ky ligji, veç me na kriju probleme dhe telashe a?!

“Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik mbetet gjuha e vetme zyrtare dhe në tërë territorin e Republikës së Maqedonisë dhe marrëdhëniet e saj me jashtë”, na dha lajm sot Qeveria. “Ligji për gjuhët nuk...

Sela: Liderët politikë të ulen në tryezë për qytetarët

Në emisionin Klan Debat, i ftuar mbrëmjen e djeshme ishte kreu i ASH-së Ziadin Sela. Krahas temave të tjera, debati u zhvillua edhe rreth ligjit për përdorimin e gjuhëve, zgjedhjeve që priten këtë vit,...

Lajmet e fundit