Udhëtime

Informacionet dhe gjithçka që duhet të dini për udhëtimet dhe turizmin. Destinacione, këshilla udhëtimi, rezorte, hotelet, guida udhëtimi.

Brenda hotelit të ri lundrues në Dubai, ku suitat luksoze shndërrohen në varka

Një hotel i ri lundrues do të hapet në Dubai – ku vilat luksoze mund të kthehen në varka. Pallati Lundrues Kempinski do të përfshijë gjithashtu 156 dhoma brenda hotelit kryesor, si dhe një...

Njihuni me 10 qytetet më të shtrenjta në botë

Sipas një sondazhi të revistës “The Economist”, kostoja e jetesës është rritur në mbarë botën, jo më pak për shkak të pandemisë COVID-19. Këtë vit, Tel Avivi ka kaluar Parisin si qyteti më i...

Stamboll thyen rekordin e dy viteve të fundit me numrin e turistëve në muajin...

Me 1.152.771 turistë që vizituan Stambollin në muajin tetor u arrit shifra më e lartë në dy vitet e fundit, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas të dhënave të Drejtorisë së Kulturës dhe Turizmit të Stambollit,...

‘Hajde na bëftë mirë’, Blendi Fevziu ha krimba në Afrikë, tregon çfarë shije kanë

Si shumë vende afrikane, Botswana nuk ka një kuzhinë dhe kulinari tipike. Shumica e restoranteve janë tipike europiane, ose ndërkombëtare, me një standard të lartë dhe shefa europianë. Por në zemër të Gaborones ka disa...

Forbes: Këto janë 22 vendet më të mira për të udhëtuar gjatë vitit 2022

Teksa po i afrohemi fundit të vitit, padyshim se shumë njerëz nisin të bëjnë listën e vendeve që planifikojnë të vizitojnë gjatë vitit 2022. Forbes ka publikuar një sondazh agjentët e “Ovation Travel Group”, e...

Ishujt më të mirë europianë për muaj mjalti

Ishujt tërheqës në Europë ofrojnë një përvojë romantike për një muaj mjalti argëtues, pasi ata përmbajnë gjelbërim dhe plazhe. Më poshtë do të gjeni ishujt më të mirë europianë për muaj mjalti: Santorini Santorini në Greqi...

Mrekullia e Lumit të Shalës, turistët shijojnë pamjen mahnitëse

Lumi i Shalës është kthyer në një prej pikave turistike më të frekuentuara nga turistët në veriun e Shqipërisë. Grykëderdhja e lumit të Shalës në liqenin e Komani, izoluar nga majat e larta i ofron...

Pasqyrat: Plazhi i fshehur i Sarandës që të jep ndjesinë e të qenit i...

Nëpër një rrugë me gurë e të ngushtë për pak minuta dilni në gjirin e Pasqyrës, plazhit të fshehur të Sarandës. Plazhi “Pasqyrat” ndodhet midis Sarandës dhe Ksamilit, në kilometrin e 7-të të rrugës Sarandë–...

Si u dashuruan serbët (përmes Kosovës) me Shqipërinë

Në një shkrim të Al Jazeera-s mbi preferencat e serbëve për të kaluar pushimet verore, veçohet fakti se këta të fundit po dashurohen tashmë me Shqipërinë. Autori, pasi bën një rezyme se cila ka qenë...

Turizmi: Ç’e bashkon Shqipërinë me Kosta Rikën dhe Republikën Domenikane

Që nga 1 qershori, 29 përqind e destinacioneve në botë janë plotësisht të mbyllura për turizmin ndërkombëtar, kryesisht shtete të vogla ishullore në rajonin Azi-Paqësor, ndërsa vetëm tre destinacione janë të hapura për turistët...

Lajmet e fundit