.. C
 
 
16.02.2019

Auto

Lajmet e fundit nga bota e makinave, video interesante me makina, modelet e reja të makinave, krahasimi i markave të ndryshme të makinave.

Turqia prezenton makinën e parë elektrike (FOTO)

Makina e parë elektrike e prodhuar në Turqi, u prezantua këtë të enjte në Stamboll. Makina ka ngjyrë të kuqe dhe u prezantua gjatë panairit të tretë të Kërkim-Zhvillimit dhe Inovacionit, në Sallën e Kongreseve...

Tetovari që krijoi makinën e parë elektrike (VIDEO)

Makinat elektrike shihen si e ardhmja e automobilizmit. Dhe pjesë e kësaj është edhe një shqiptar. Qerim Loki nga Tetova është i pari shqiptar që ka krijuar makinë elektrike, njofton Klan Kosova. Makina ka 10...

Ja cilat janë gjashtë gabimet që ju shkatërrojnë makinën tuaj

Të qenit pronar automjeti nuk është diçka e lehtë. Duhet të kujdeseni mirë për të, në mënyrë që “ëndrra” të mos ju kthehet në “makth”. Shumë njerëz me vetëdije ose pa vetëdije nuk e sigurojnë...

Që në 250 metra distancë, kjo është risia që karakterizon audi-të e reja

Pavarësisht se ekzistojnë shumë kompani duke zhvilluar teknologjinë LiDAR për automjetet autonome, kompani të shumta të mëdha kanë zgjedhur të shkojnë me Luminar, një firmë e teknologjisë e bazuar në Silicon Valley, e cila...

Barka tërësisht elektrike del në shitje për 190 mijë euro (FOTO)

Inxhinierët suedez e kanë ndërtuar barkën, që besohet të jetë e para që lëvizë duke shfrytëzuar tërësisht energjinë elektrike. Sandela Seven tashmë ka dalë në shitje dhe të gjithë ata që paguajnë nga 190 mijë...

Pajisja që bën ‘kërdinë’, si mund ta vjedhin makinën për 20 sekonda (VIDEO)

Vjedhja e makinave është një biznes i mirëfilltë i personave që merren me këtë aktivitet të jashtëligjshëm, por kohët e fundit ata janë perfeksionuar aq shumë sa janë kthyer në tmerrin e pronarëve të...

VolksWagen lufton Teslan, varianti elektrik i “Golf” me gjysmë çmimi

Volkswagen do të prodhojë 10 milionë makina elektrike që do të kenë çmim më të përballueshëm se rivalët. Të gjitha do të jenë të bazuara mbi platformën MEB, e cila përfshin konceptin “I.D”. Reuters tha se...

Ford tërheq 1,5 milionë automjete për probleme në rezervuarin e karburantit

Prodhuesi amerikan i automjeteve “Ford” tërhoqi sot 1,5 milionë vetura në Amerikën e Veriut dhe në Meksikë, sepse mund të ndalojnë papritur për shkak të një defekti në rezervuarin e karburantit. Kjo tërheqje prek automjetet...

Ky mjet i thyen ligjet, edhe pse transport tokësor, është më i shpejtë se...

Një tren i shpejtësisë së lartë i destinuar për të transportuar pasagjerë në mbi 1.100 kilometra në orë (700mph) u zbulua të martën në Cadiz të Spanjës. Sipas Hyperloop Transportation Technologies (HTT), mjeti është ndërtuar...

Pajisjet e mahnitshme për rrotat e makinave që mposhtin çdo dimër të ashpër (VIDEO)

Tanimë vera ka shkuar dhe pavarësisht se dimri ende është larg, njerëzit fillojnë të mendojnë për të. Një nga arsyet janë veturat, të cilat shikojnë t’i pajisin me gomat më të mira të dimrit, për...

Lajmet e fundit