Ballina Teknologji

Teknologji

Informacionet e fundit që kanë të bëjnë me zhvillimet në fushen e internetit, teknologjise dhe informatikes.

Ndodh në SHBA, shkencëtarët ndërtojnë kamerën më të madhe dixhitale në botë

Pas dy dekadash punë, shkencëtarët dhe inxhinierët e Stanfordit në Laboratorin Kombëtar SLAC të Departamentit të Energjisë, SHBA, po festojnë përfundimin e kamerës dixhitale më të madhe të ndërtuar ndonjëherë. Shkencëtarët e SLAC thonë se...

“S’di t’i japësh makinave të mia, shko drejto traktorët e tu”, Enzo Ferrari e...

Djali Ferruccio Lamborghini, themeluesit të markës së njohur të automjeteve, ka treguar se si të atit i lindi ideja për prodhimin e makinave “Lamborghini” pas përplasjes me pronarin e Ferrarit, Enzo Ferrari. Në një intervistë...

Dërgoi celularin për riparim, i keqpërdoren rreth tetë mijë euro

Të martën në orën 12:00, një burrë 48-vjeçar nga Gostivari, ka raportuar se gjatë muajit mars-2024 ai ishte në punëtorinë të personit E.N nga Gostivari për një riparim të telefonit celular, ku iu tha...

Nuk janë vetëm për estetikë, pse xhamat e veturave kanë pika të zeza

Me siguri nuk keni menduar se pse gjenden disa pika të vogla të zeza në skajet e dritareve të veturave dhe autobusëve. Sigurisht, ata duken të lezetshëm, por a kryejnë ndonjë funksion? Ato pika të...

Pas padisë së rregullatorit amerikan, aksionet e kompanisë Apple ranë me 4.1$

Aksionet e kompanisë Apple ranë me 4.1$ në mbylljen e bursës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke humbur rreth 113 miliardë dollarë nga vlera e saj e tregut. Sipas “Bloomberg”, kompania po përballet me...

Instagram mposht TikTok-un si aplikacioni më i shkarkuar në botë

Instagram ka mposhtur TikTok-un si aplikacioni më i shkarkuar në botë pasi veçoria e videove Reels e ndihmoi atë të rikuperonte terrenin e humbur ndaj rivalit të tij. Aplikacioni për shpërndarjen e fotove dhe videove...

Zbuloni se çfarë di për ju Google, si mund ta ndaloni t’ju gjurmojë

Sa herë që vizitoni internetin, gjithçka që keni klikuar, lexuar ose bërë është regjistruar diku. A keni dashur ndonjëherë të dini se çfarë di për ju Google? Të dhënat tuaja trajtohen si një mall nga gjigantët...

‘Faqja më trazuese e internetit’ ku gjeni çdo foto tuajën që ekziston

Interneti është me ne prej gati 4 dekadash dhe gjatë kësaj kohe ka akumuluar një masë të pallogaritshme informacioni, mes tyre dhe foto e imazhe. Me plotësimin e bagazhit të të dhënave, tashmë në kohën...

Pse marka më e famshme e makinave po tërheq rreth 250 mijë automjete?

Është njoftuar se prodhuesi gjerman i makinave Mercedes-Benz do të tërheqë rreth 250,000 automjete në mbarë botën për shkak të një rreziku të mundshëm zjarri. Sipas Administratës Federale Gjermane të Automjeteve, Mercedes-Benz do të tërheqë...

Pacienti i parë në botë me çip në tru fiton ‘superfuqi’

Pacienti i parë në botë të cilit i është vendosur çipi i Neuralink në tru, mund të kontrollojë një maus kompjuteri “vetëm duke menduar”, është shprehur Elon Musk. Themeluesi i kompanisë thotë se pacienti është...

Lajmet e fundit