.. C
 
 
24.04.2018

Ramazani

Falet namazi i Fitër Bajramit në xhaminë më të madhe në Evropë (FOTO)

Xhamia e Këllnit të Gjermanisë është Xhamia më e madhe dhe ndoshta më e bukur në Evropë. Sikur në të gjitha xhamitë tjera, edhe aty sot u fal namazi i Fitër Bajramit. Ja disa foto nga...

Urime festa e Fitër Bajramit

Muslimanët në të gjithë botën sot festojnë Fitër Bajramin. Kjo festë e shejntë për Muslimanët vjen pas muajit të Ramazanit, një prej pesë shtyllave të Islamit, ku besimtarët Agjëruan, duke ju përkushtuar më shumë...

Në kërkim të natës së Kadrit!

Nga transmetimet e sakta të disa haditheve thuhet se myslimani duhet ta kërkojë natën e Kadrit në netët teke të dhjetëditëshit të fundit të Ramazanit. Nata që më së shumti supozohet të jetë nata...

Njeriu vdes në sexhde në Xhakarta (VIDEO)

Një njeri dje ka vdekur në një Xhami të kryeqytetit të Indonezisë Xhakarta. Në një video që po qarkullon nëpër rrjete sociale shihet se si një njeri bie ne sexhde dhe më nuk leviz. Pas disa...

Fituesi i Nobelit, japonezi Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e...

Shkencëtari japonez Joshinori Ohsumi, ka zbuluar programin e quajtur Otofazhoni, i cili është pastrimi i trupit nga qelizat e paduhura, pastrim që ndodhë gjatë qëndrimit etur dhe uritur. Duke qëndruar të uritur mutacionet gjenetike, sëmundja...

Ramazani, rast për të përmirësuar moralin dhe edukatën tonë

Agjërimi është shkolla më e mirë e ngritjes së moralit; njëherësh, mundësi për ta hequr veten prej veprimeve të këqija, nga punët e ndaluara. Shkruan: Dr. Shinazi MEMEDI Muaj i Ramazanit, përveç tjerash, është muaj i...

Agjërimi përtej urisë dhe etjes

Feja islame është rrugë e cila i jep gjallëri dhe freski jetës, është rrugë e ndriçimit të trupit dhe zemrës së njeriut. Njeriu është skenë e përhershme e ndeshjeve të fuqive të kundërta të brendshme,...

Tregimi rrënqethës si u bë hoxhë gjeniu Mulla Jakup Hasipi

Ju kisha lutur që ta lexoni me vëmendje dhe ta shpërndani. Ja pse ishte i veçant Hoxhe Jakup Asipi. U pyet: "Si të lindi ideja mu bë hoxhë?" Mulla Jakupi u përgjigjë: "Unë edhe mos me...

Agjërimi nuk është thjesht uri dhe etje

“Kush nuk i lë fjalët e kota dhe veprimet sipas tyre, atëherë Allahu (xh. sh.) nuk ka nevojë për abstenimin e tij nga ushqimet dhe pirjet.” (Buhariu) Shkruan: Jusuf Zimeri Nga argumentet që shpijnë tek Madhëria...

Ramazani: Çfarë preferohet të hani për iftar dhe syfyr?

Gjatë kohës së iftarit dhe syfyrit në muajin Ramazan, familjet myslimane mblidhen për ta shijuar një shujtë të jashtëzakonshme. Pas së gjithave, nuk ka mënyrë më të mirë sesa të fillohet agjërimi apo të...

Lajmet e fundit