.. C
 
 
18.06.2019

Botë

Lajmet e fundit nga bota dhe të gjitha ngjarjet që ndodhin nëpër botë mund ti lexoni të parët tek InfoShqip.com

Për herë të parë një shtetas jogjerman bëhet kryetar i një Komunë në Gjermani

Për herë të parë në Gjermani, një joshtetas gjerman është zgjedhur kryetar bashkie. Sipas rezultateve të para, Claus Ruhe Madsen, i cili zotëron vetëm nënshtetësi të Danimarkës, është zgjedhur kryetar i Bashkisë Rostock pasi...

Greqia e kërcënon Turqinë me sanksione

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, në lidhje me aktivitetet e Turqisë për kërkimin e gazit natyror në brigjet e ishullit të Qipros, tha se do të kërkojnë sanksione nga Bashkimi Evropian (BE), transmeton Anadolu...

Plani amerikan i paqes për Palestinën dhe Izraelin mund të shtyhet për në nëntor

Përfaqësuesi i posaçëm i SHBA-ve për Lindjen e Mesme, Jason Greenblatt tha se plani i paqes për Lindjen e Mesme që njihet ndryshe si "Marrëveshja e Shekullit" mund të bëhet i ditur në nëntor,...

Egjipti shpall gjendje alarmi pasi ndërroi jetë Mohamed Morsi, masa të rrepta sigurie

Ministria e Punëve të Brendshme e Egjiptit ka shpallur gjendje alarmi në vend pas vdekjes së ish-presidentit të parë të Egjiptit të zgjedhur në rrugë demokratike, Mohamed Morsi, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas lajmeve në...

Presidenti Erdoğan: Zoti e mëshiroftë vëllaun dhe dëshmorin Morsi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka lëshuar një mesazh ngushëllimi për ish-presidentin e parë të Egjiptit të zgjedhur në rrugë demokratike, Mohamed Morsi, i cili ndërroi jetë gjatë një seance gjyqësore, duke theksuar...

Ndërron jetë gjatë seancës gjyqësore presidenti i parë demokratik i Egjiptit, Mohamed Morsi

Presidenti i parë i Egjiptit i zgjedhur në rrugë demokratike, Mohamed Morsi, ka ndërruar jetë gjatë një seance gjyqësore, raporton Anadolu Agency (AA). 67-vjeçari Morsi humbi vetëdijen dhe ndërroi jetë në seancën gjyqësore ku ai...

Krerët e Kishës Ortodokse Serbe: Vuçiq është tradhtar, ai do ta japë Kosovën

Mitropoliti i Kishës Ortodokse Serbe, Amfilohije, ka thënë sot se presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq është një ‘tradhtar’, pasi sipas tij ai do të dorëzohet dhe do ta jap Kosovën përfundimisht. “Vuçiq është një tradhtar,...

Heroi i Çernobilit tregon se si e shpëtoi Evropën nga shkretimi bërthamor

Në atmosferën e duartrokitjeve të miniserialit amerikan “Chernobyl”, ai mori një meritë të veçantë si një nga personat që shmangën një katastrofë edhe më të rëndë në aksidentin më tragjik bërthamor në histori. Aktualisht ai...

Mitropoliti i Kishës Malazeze: Kreu i gjorë i Kishës Serbe, kurrsesi të çlirohet nga...

Mitropoliti i Kishës Ortodokse Malazeze, Mihaillo, i deklaroi Radio Sarajevës se Tempullin e Ringjalljes së Krishtit njëmend e kanë ngritur serbët, por me paratë malazeze. Ai i është përgjigjur kështu patriarkut Irinej dhe Kishës...

Merkel në krye të BE-së?

Angela Merkel shihet gjithnjë e më shumë si pasardhëse e Jean Claude Juncker në krye të Komisionit Europian për 5 vitet e ardhshme teksa në Parlamentin Europian grupet kryesore nuk po gjejnë gjuhën e...

Lajmet e fundit