Ballina Aktuale

Aktuale

Në kategorinë “Aktuale” ju mund ti lexoni lajmet e fundit shqip nga maqedonia në kohë rekord.

Tërmet me manigtudë 4.4 në Shqipëri, ndjehet edhe në Maqedoni!

Një tërmet me manigtudë 4.4 sipas Shkallës Rihter këtë pasdite ka goditur Shqipërinë. Sipas EMSC, epiqendra e lëkundjeve ka qenë 20 km në perëndim të qytetit të Laçit dhe 28 km në veri të...

Bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut, sa raste janë shënuar

Nga Ministria e Shëndetësisë, informojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga 2518 testime të realizuara, 444 persona janë diagnostifkuar me virusin korona. Shkup-209, Kumanovë-26, Tetovë-13, Prilep-5, Gostivar-12, Shtip-8, Manastir-8, Veles-26, Ohër-26, Strumicë-8, Kavadarc-32, Strugë-11,...

S’ka negociata para qershorit për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Presidenca portugeze e BE-së kërkon që konferencat e para ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore të mbahen në qershor. Kjo do të thotë se ka pak shpresa që procesi të përparojë para zgjedhjeve të...

Grubi: Korridori 8 po jetësohet

Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministër për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi thotë se Qeveria sot në seancën e saj të radhës miratoi programin e ndërmarrjes së rrugëve e cila, mes tjerash...

Osmani dhe Dimitrov në takim me Borrellin: Maqedonia e Veriut ka numër të madh...

Zv.kryeministri Nikolla Dimitrov dhe ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani sot në Bruksel u takuan me Nënkryetarin e Komisionit Evropian dhe Përfaqësuesin e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep...

Varhejli: BE të mundësojë vaksinat për vendet e Ballkanit

Komisioneri Europian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi i bën thirrje unionit të mundësojë sa më shpejt furnizimin me vaksina për vendet e Ballkanit Perëndimor. Përmes një postimi në Tuitter, Varhelyi tha se shqetësimin për të siguruar...

Sot gjashtë viktima dhe 63 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 677 testime për coronavirus, ndërsa 63 raste kanë rezultuar pozitiv. Shkup-37, Kumanovë-4, Tetovë-1, Gostivar-1, Shtip-2, Manastir-1, Veles-1, Ohër-2, Kavadar-5, Strugë-1, Shën Nikollë-1, Kriva Pallanka-1, Berovë-2, Dellçevë-1, Probishtip-1, Kratovë-1, Pehçevë-1. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë gjashtë...

Presidenti i Maqedonisë së Veriut nënshkroi Dekretin e Ligjit për Regjistrim të Popullsisë

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, nënshkroi Dekretin për shpalljen e Ligjit për Regjistrim të Popullsisë. Në njoftimin e Kabinetit të Presidentit, thuhet se pas konsultimeve me ekspertë juridikë, Pendarovski nënshkroi sot Dekretin...

Zgjedhja e Naser Zyberit për Avokat të Popullit sot në Kuvend

Propozim-vendim për zgjedhjen e Avokatit të Popullit është në rend dite në mbledhjen e sotme të Kuvendit. I propozuar për këtë detyrë është Naser Zyberi, noteri dhe ish-politikani i njohur që ishte kandidat i...

Maqedoni e Veriut, 6 të vdekur dhe 183 raste të reja me COVID-19

MSH-ja ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë bërë 1466 testime, kurse janë regjistruar 183 raste të reja me COVID-19. Shkup-85, Kavadarc-13, Tetovë-10 Ohër -10, Prilep-7, Kumanovë-6...

Lajmet e fundit