.. C
 
 
18.01.2019
Ballina Aktuale

Aktuale

Në kategorinë "Aktuale" ju mund ti lexoni lajmet e fundit shqip nga maqedonia në kohë rekord.

“Zgjedhjet”, ekspertët rekomandojnë votimin elektronik

Votimi elektronik dhe baza biometrike e të dhënave të votuesve duhet të jenë dy risitë teknologjike të cilat do të duhet së shpejti të aplikohen nga KSHZ-ja në ciklet zgjedhore. Kështu vlerësojnë ekspertët e...

Mbijeton Qeveria greke; i hapet rrugë zbatimit të marrëveshjes me Maqedoninë

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, dhe qeveria e tij i mbijetuan votës së mosbesimit të mërkurën. Një gjë e tillë i hap rrugë Parlamentit grek që të ratifikojë marrëveshjen me Maqedoninë për emrin e kësaj...

Presidenti Meta mesazh Talat Xhaferit për zyrtarizimin e gjuhës shqipe

Pas zyrtarizmit të gjuhës shqipe në Maqedoni, Presidenti i vendit Ilir Meta i ka dërguar një mesazh urimi kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferit. Kreu i shtetit shqiptar shprehet se gjuha shqipe ka zënë...

Ish anëtarja e KSHZ-së që dha dorëheqje për skandalin e bonuseve, tani e këshillon...

Pas shkarkimit nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor, Violeta Duma, është emëruar për këshilltar të jashtëm të kryeministrit, Zoran Zaev. Ajo thotë se do ta këshillojë kryeministrin për ligjet reformuese në gjyqësor, njofton Portalb.mk. Duma është angazhuar...

Najçevska: Njëherë regjistrimi i popullsisë se a janë 20%, pastaj zbatimi i Ligjit për...

Profesoresha universitare maqedonase dhe ish-kryetarja e Komitetit të Helsinkit në Maqedoni, Mirjana Najçevska ka kontestuar sjelljen e Ligjit për gjuhën shqipe dhe përdorimin e tij. “Shpallja e Ligjit për përdorimin e gjuhëve nuk nënkupton se...

Kekenovski: Ali Ahmeti është kryeministri i vërtetë nën hije, të tjerët janë vetëm bajraktarë

Udhëheqësi i Lëvizjes FRODEM, Jove Kekenovski, në Facebook profilin e tij ka shkruar se Ali Ahmeti dhe partia e tij Bashkimi Demokratik për Integrim janë ata që e udhëheqin gjithë politikën në Republikën e...

Ligji i gjuhëve, sa persona do të punësohen tani?

Askush nuk e di se sa persona do të punësohen në Agjenci dhe në Inspektoratin që duhet të formohet në përputhje me Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve. Nuk dihet as nën juridiksionin e të...

MPJ e Maqedonisë i përgjigjet MPJ-së ruse për Marrëveshjen e Prespës

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë, të martën publikoi reagim ndaj komentit të MPJ-së ruse lidhur me miratimin e ndryshimeve kushtetuese, të cilat dalin prej Marrëveshjes së Prespës, duke përmendur se kjo Marrëveshje...

50% e Komunave të Maqedonisë perëndimore në duart e Aleancës, kryekomunarët takohen në Dibër...

Sot kishin nje takim jo formal krerët e katër komunave shqiptare që udhëhiqen nga ASH edhe atë Arben Taravari-Gostivar, Eugjen Cami- Dibër, Isen Shabani- Vrapçisht dhe Albon Xhemaili- Bogovinë. Në këtë takim është biseduar...

Ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, i gabuar përkthimi në shqip i nënshtetësisë

Forma e drejtë në shqip duhet të jetë nënshtetësia “E Maqedonisë” dhe jo sikur përdoret me vite të tëra dhe siç kërkohet të shkruhet sërish “Maqedonisë”. Kështu vlerësojnë ekspertët në lidhje me atë se...

Lajmet e fundit