Ballina INFO+

INFO+

INFO+ është një kategori që përmban informacione nga më të ndryshmet dhe interesantet për të gjithë lexuesit e portalit InfoShqip.com

Mediat italiane jehonë vajzës shqiptare: Të gjitha lëndët me nota 10 për dy vite...

Një vajzë me origjinë shqiptare ka pushtuar faqet e para të mediave italiane, për shkak të rezultateve ekselente në shkollë. Samantha Gjeci, nxënësja që sapo ka mbyllur vitin e katërt në gjimnazin Canova të rajonit...

Vogëlushja Dua triumfon mes 30 mijë rivalëve në Dubai, 6-vjeçarja shqiptare triumfon në matematikë

Dua, 6-vjeçerja nga Kosova triumfoi mes 30 pjesëmarrësve nga 45 shtete të botës, duke fituar vendin e parë në kategorinë në garat e Matematikës. Vogëlushja Dua përfundoi e para 40 detyra për 2 minuta e...

“Në shumicën e 8000 shtëpive që kishte Athina në vitin 1831, flitej shqip”, shprehet...

Një video e akademikes greke, Helene Glykatzi-Ahrweiler është bërë virale në rrjetet sociale. Videoja është përhapur gjerësisht, për shkak se Helene Glykatzi Ahrweiler, shprehet se në vitin 1831 në Athinë ekzistonin vetëm 8000 shtëpi,...

Shqipëria në kohën e Skënderbeut ishte katër herë më e madhe se Serbia

Shqipëria në kohën e pushtimeve të para osmane e deri në vdekjen e mbretit të shqiptarëve Skënderbeut, ishte për tre-katër herë më e madhe se Serbia, pa llogaritur këtu, siç shihet në hartë edhe...

Flamuri shqiptar më i madh në botë, në rekordet “Guinness”, Arbnora Fejza: Një punë...

Arbnora Fejza-Idrizi është vajza nga komuna Skënderaj që po synon sërish të hyjë në librin e rekordeve Guiness, për të katërtën herë. Me rastin e festave të Nëntorit, asaj i ka lindur ideja të...

Çfarë thonë historianët, a e qëndisi Marigoja flamurin e Pavarësisë së Shqipërisë

Marigoja e kanë denigruar duke e cilësuar si qëndistaren e flamurit. Ishte kjo deklarata e historianit e Erald Kaprit. Sipas tij është e gabuar që Marigoja është paraqitur si një shtëpiake e thjeshtë që...

Sami Frashëri: Pellazgët janë kombi më i vjetër Arian i Europës

Shqiptarët flasin një nga më të vjetra e më të bukura gjuhë të dheut. Gjuhët që kanë qënë të ngjashme dhe bashkëkohëse me gjuhën shqipe janë zhdukur prej mijëra vjetësh, dhe nuk fliten më...

“Zot mos lejo që të na bjerë Shqipëria”, Presidenti i Federatës Serbe dëshiron të...

Në Serbi nuk duan një sfidë me Shqipërinë (Euro 2024). Të paktën kështu është shprehur, presidenti i Federatës Serbe të Futbollit, Dragan Dzajiç, në një intervistë të dhënë. “Cilido që e përcakton shorti do të...

E pazakontë, ish-trafikanti i drogës i ofron autoriteteve ishullin në këmbim të uljes së...

Një ish-trafikant droge i ka dorëzuar autoriteteve italiane një ishull artificial që zotëron në brigjet e Dubait me shpresën për ulje dënimi. E pazakontë/ Ish-trafikanti i drogës i ofron autoriteteve ishullin Njoftimi u bë gjatë gjyqit...

Maratonomaku shqiptar niset nga Prishtina për në Tiranë, do bëjë 260 km vrap

Në prag të 28 nëntorit, Shqipëria dhe Kosova kanë organizuar aktivitete të ndryshme kulturore e artistike, për të shënuar ditën më të madhe të Kombit Shqiptar. Por, jo të pakëta janë edhe aktivitetet personale që...

Lajmet e fundit