“30 vjet marrëdhënie diplomatike”, Kryeministri Rama: Shqipëria do të hapë ambasadën e saj në Ukrainë

Kryeministri Edi Rama nëpërmjet një postimi në rrjetin e saj social “Facebook” ka njoftuar se Shqipëria do të rrisë nivelin e saj të përfaqësimit në Kiev duke hapur ambasadën e saj në Ukrainë.

Ky akt është ndërmarrë pikërisht në 30 vjetorin e vendosjes diplomatike mes dy vendeve që at’herë dolën nga tirania në botën e lirë.

30 VJET MARRËDHËNIE DIPLOMATIKE🇦🇱🤝🇺🇦 Në këtë vit jubilar Shqipëria do të hapë ambasadën e saj në Kiev, Ukrainë🫶“- shkruan ai.

Në lidhje me hapjen e ambasadës shqiptare në Ukrainë ka reaguar ditën e sotme dhe Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, e cila shkruan se sot jemi krenarë që qëndrojmë pranë Ukrainës si miq të vërtetë në anën e duhur të historisë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu