A do të arrijnë marrëveshje Vuçiç dhe Kurti ?

Qeveria e Kosovës i tha Radios Evropa e Lirë se me shumë gjasa do të ketë një takim mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiç të dielën, më 20 nëntor.

Këtë e ka thënë më 19 nëntor zëdhënësi i qeverisë Përparim Kryeziu dhe ka shtuar se publiku do të njoftohet kur të konfirmohet takimi, raporton RSE.

Ky takim vjen si pasojë e krizës së re në linjën Prishtinë-Beograd, e cila u ngrit pasi pjesëtarët e komunitetit serb në veri u larguan nga institucionet e Kosovës duke kundërshtuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e automjeteve me KM (Kosovska Mitrovica). targa të lëshuara nga autoritetet serbe.

Këto targa janë të paligjshme për Kosovën, por deri më tani janë toleruar në katër komuna me shumicë serbe në veri: Mitrovica Veriore, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok.

Më herët, kryeministri i Kosovës, Kurti, ka konfirmuar se negociatat për këtë çështje janë duke u zhvilluar, por se a do të jenë të suksesshme duhet të shihet në ditët në vijim.

Ndërkaq, zëdhënësi i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Peter Stano, ka thënë se Kurti dhe Vuçiç janë ftuar në një takim në Bruksel për të gjetur një zgjidhje për targat.

“Ne i ftuam urgjentisht të dyja palët në Bruksel për të gjetur një zgjidhje evropiane, një zgjidhje evropiane për situatën aktuale, e cila është më e rënda që nga viti 2013 dhe qëllimi është të vijmë në Bruksel për të diskutuar zgjidhjen”,
tha Stano.

Marrëdhëniet mes Beogradit dhe Prishtinës janë acaruar për shkak të vendimit të fundit të Qeverisë së Kosovës për të filluar zbatimin e vendimit për heqjen e targave të lëshuara nga autoritetet serbe për automjetet që përdoren kryesisht nga serbët në veri të Kosovës.

Shefi i diplomacisë evropiane Borell vlerësoi se kjo është “kriza më e rëndë që nga viti 2013”.

Përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare kërkuan nga Prishtina zyrtare shtyrjen e zbatimit për dhjetë muaj, gjë që autoritetet e Kosovës e refuzuan.

Përfaqësues të BE-së dhe SHBA-së janë shprehur gjithashtu të zhgënjyer për këtë procedurë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu