A e dini pse ka një pasqyrë në çdo ashensor?

Pothuajse në çdo ashensor ndoshta do të gjeni të paktën një pasqyrë dhe a keni menduar ndonjëherë pse pasqyrat vendosen në ashensorë?

Jo, nuk është për të kontrolluar se si dukeni, është aty për një segment shumë më të rëndësishëm, psikologjik.

Konkretisht, pasqyrat vendosen në ashensorë për të krijuar iluzionin optik të një dhome më të madhe. Ashensorët janë zakonisht hapësira të vogla vetëm disa metra katrorë të gjerë, dhe shumë njerëz vuajnë nga klaustrofobia dhe ankthi për shkak të hapësirës së kufizuar.

Frika ose shqetësimi mund të shfaqen sapo të hyni në ashensor, dhe pasi dera mbyllet, për shumë njerëz bëhet edhe më keq. Megjithatë, pasqyrat duket se e bëjnë hapësirën më të madhe dhe për këtë arsye reduktojnë ndjenjën e parehatisë dhe ofrojnë të paktën një lloj sigurie. Më pas, një person që ka frikë nga hapësirat e vogla mund të shikojë shkurtimisht reflektimin e tij dhe të shpërqendrohet. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu