A e dini se cili qytet goditet rregullisht nga sulmet e hakerëve nga Rusia

Vilnius, kryeqyteti i Lituanisë, përballet rregullisht me sulme hakerësh nga Rusia pasi refuzoi të lejojë hapjen e një qendre kulturore ruse dhe e riemëroi rrugën ku ndodhet ambasada ruse në Rrugën e Heronjve të Ukrainës, tha kryebashkiaku Remigius Šimašius.

Më 24 shkurt të vitit të kaluar, Rusia filloi një pushtim të Ukrainës, dhe Šimašijus njoftoi tashmë ndryshimin e emrit të rrugës më 3 mars. Një javë më vonë ajo u riemërua.

“Mendoj se ne kemi qenë të parët që kemi ndërruar emrin, pastaj Praga, Riga e të tjerë, pas kësaj kemi marrë një letër proteste nga Ministria e Punëve të Jashtme ruse, por ne nuk i kushtojmë vëmendje gjërave të tilla, nuk na intereson”, tha 49-vjeçari Šimašijus në një intervistë me Hina-n kroate këtë javë në Vilnius.

Të gjitha postat dhe vizitorët që vijnë në Ambasadën Ruse mbërrijnë në adresën Ulica Ukrainskih Heroes 2. Në rrugën përballë Ambasadës Ruse, Šimašijus personalisht shkroi me sprej të bardhë: “Putin, Haga po të pret”.

I njëjti mbishkrim i madh, i cili shpreh dëshirën për të gjykuar presidentin e Rusisë për krime lufte në gjykatën ndërkombëtare në qytetin holandez të Hagës, u shfaq edhe në një rrokaqiell xhami në Vilnius.

“Ne vërejmë rregullisht sulme hakerimi ndaj institucioneve tona në Vilnius, por nuk i raportojmë. Unë jam në listën e zezë në Rusi për arsye të ndryshme, por jam krenar që jam në të,” shtoi ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu