A i mban Izraeli çelësat e marrëveshjes mes Rusisë dhe Ukrainës?

Një këshilltar i lartë i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky sugjeroi të enjten se kryeministri i ri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, mund të shërbejë si negociator midis Moskës dhe Kievit.

Me këtë, Mykhailo Podolyak promovoi edhe një herë idenë që u hodh poshtë në muajt e parë të konfliktit në Ukrainë, raporton thetimesofisrael.

Ish-kryeministri izraelit, Naftali Bennett veproi si ndërmjetës midis palëve ndërluftuese pranverën e kaluar, duke përdorur marrëdhëniet e mira të Izraelit me të dyja vendet për të transmetuar mesazhe midis Zelenskyt dhe presidentit rus, Vladimir Putin ndërsa koordinohej me fuqitë e tjera rajonale.

Bennett madje fluturoi në Moskë, duke u bërë një nga liderët e parë botërorë që takoi Putinin në atë fazë të hershme të luftës. Megjithatë, Bennett nuk arriti objektivin e tij dhe në fund zgjodhi të qëndronte mënjanë në raundin e tretë pasi qeveria u shpërbë.

Netanyahu, nga ana tjetër, tha se iu afrua për të ndërmjetësuar mes Zelenskyt dhe Putinit kur ai ishte lider i opozitës, por ia la këtë punë qeverisë.

Ai tha muajin e kaluar se oferta të tilla mund të lindin përsëri, por nuk tha nëse telefonata do të përgjigjet.

Më parë, Turqia u përpoq të vepronte si ndërmjetëse midis Rusisë dhe Ukrainës, por përveç marrëveshjes për transportin e grurit, nuk u arrit asnjë përparim i rëndësishëm. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu