A po përgatitet një zgjidhje për pavarësinë e Kosovës sipas “modelit të dy Gjermanive”?

Kursi politik është konfuz, sepse në përbërjen e re ka edhe disa persona që njiheshin nga diskursi properëndimor, gjë që u bë shkak që disa analistë të nxirrnin përfundimin se Aleksandar Vuçiq bëri një qeveri që duhet të ishte neutrale, raporton Al Jazeera, transmeton InfoShqip.

Por a e zgjodhi Vuçiq në të vërtetë një politikë të tillë apo është diçka krejtësisht ndryshe? Gjegjësisht, në disa paraqitje publike, kryesisht në televizione “miqësore” me frekuencë kombëtare, presidenti serb ka lënë të kuptohet se vendi duhet të përgatitet për tërmete të mëdha dhe se atë e presin dilema dhe vendime të mëdha.

Menjëherë filluan spekulimet nëse marrëveshja për njohjen e pavarësisë së Kosovës ishte lidhur diku në fshehtësi dhe filluan të shtrohen pyetjet se çfarë mori Serbia në këmbim.

“Qeveria kalimtare e Vuçiqit”

Duke folur më herët për Al Jazeera Balkans, analisti politik Dushan Janjic theksoi se “Vuçiq ka krijuar një qeveri tranzitore” me të cilën po përpiqet të ndryshojë drejtimin në të cilin po lëviz Serbia, nga Rusia dhe Kina në Bashkimin Evropian.

“Vuçiq tani po përpiqet ta kthejë atë anije – të cilën ai e drejtoi gjoja neutrale, gjoja neutrale ushtarakisht dhe në thelb pro-ruse dhe antiperëndimore, por stuhia është e madhe dhe anija është plot me vrima, kështu që ai duhet ta bëjë atë manovër padyshim dhe gradualisht dhe kjo është arsyeja pse atij iu lejua të ketë këtë qeveri kalimtare”, tha Janjiq.

Drejtori i Qendrës për Rajonalizëm, Aleksandar Popov, nga ana tjetër, konsideron se situata nuk është aspak e njëanshme dhe se lëvizjet që “po bën Vuçiq” janë mjaft misterioze.

Është e vërtetë se në qeveri nuk ka më ministra të shquar pro-rusë, thotë Popov, por ka ende një numër të konsiderueshëm njerëzish që mbrojnë interesat ruse, mbi të gjitha ministrat që vijnë nga Partia Socialiste e Serbisë (SPS) e Daçiqit.

“Në fakt, kur u propozua dhe u zgjodh qeveria e re, u pa që së pari u dëbuan ata që ishin më të ekspozuarit, nga njëra anë në kurriz të Rusisë dhe nga ana tjetër në kurriz të Perëndimit. Këtu mendoj për Aleksandar Vulin dhe Zoran Mihajloviqin, kështu që nga ajo anë doli se kjo qeveri është neutrale. Nuk është plotësisht e vërtetë që populli pro-rus u dëbua. Nenad Popoviç nuk është më aty, por për këtë SPS është në qeveri me tre poste ministrore dhe konsiderohen si prorus. Por kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht asgjë sepse politikën e jashtme dhe të gjitha politikat e tjera, por veçanërisht politikën e jashtme, e udhëheq vetë Aleksandar Vuçiq”, thotë Popov.

Vuçiq do të vazhdojë të ketë fjalën kryesore

Ajo që do të ndodhë më pas, sidomos kur bëhet fjalë për drejtimin e politikës së jashtme dhe njohjen e statusit të Kosovës si shtet i pavarur, është ajo ku më së shumti do të merret në pyetje Aleksandar Vuçiq, thotë Popov, duke sqaruar se “jo gjithçka do të varet nga ai”.

Problem i madh për politikën aktuale serbe është fakti se në dekadën e fundit të veprimtarisë së saj u ushqye një narrativë që promovonte ekskluzivisht idenë e mosnjohjes së Kosovës si shtet i pavarur.

Mosmarrëveshja aktuale për targat, sqaron më tej Popov, në fakt është çështje teknike, madje nuk është i sigurt se do të pranohet “zgjidhja” e re për mosnjohjen e Kosovës, por edhe për pranimin e saj në Kombet e Bashkuara.

Për dhjetë vjet ka pasur një narrativë se nuk ka të bëjë me njohjen e Kosovës, por për të bërë ndonjë lëshim, por gjatë negociatave janë bërë një numër i madh koncesionesh, dhe tani ka një mosmarrëveshje për diçka që është teknike por edhe çështje simbolike – pyetja për pllakat, të cilat janë simbol i shtetit. E kam parë në gazetë deklaratën e Ivica Daçiqit se nuk bëhet fjalë për njohje të pavarësisë së Kosovës. Madje ka llogaritur se nga 190 anëtarë të OKB-së, vetëm 83 do të ishin pro pranimit të Kosovës në OKB”, thotë Popov.

Kosova mund të hyjë në Kombet e Bashkuara, beson ai, sipas “modelit të dy Gjermanive”, vetëm nëse Serbia jep pëlqimin e fshehtë për një zgjidhje të tillë dhe zhbllokon procesin në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

“Është varianti tjetër i aplikimit të modelit të dy Gjermanive, që gjoja është në lojë, që do të thotë se nuk do të ketë njohje të Kosovës, por Serbia nuk do të ishte kundër pranimit në OKB. Tani e kemi atë pengesë, dhe numri i anëtarëve që nuk janë pro nuk është i vogël, dhe ne kemi rregullin që duhet të kalojë në Këshillin e Sigurimit dhe atje dy do të votojnë kundër – Kina dhe Rusia. Nëse Serbia nuk jep sinjal se nuk do të kundërshtojë, me ç’rast mund të ndodhë që Kosova të hyjë në OKB nga një derë e vogël”, shpjegon Popov./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu