Agresioni në Ukrainë, eksperti ushtarak britanik tregon se “cila është strategjia e Rusisë tani”

Zëvendës-Marshalli Ajror, Sean Bell, ka bërë një analizë mbi agresionin në Ukrainë, ndërsa forcat ruse vazhdojnë me ofensivën e tyre në lindje.

Ai tha se përparimi rus në lindje ishte tani “më klinik” dhe “më i fokusuar”.

“Është shumë e qartë se strategjia tani është të marrin rajonin e Luhanskut dhe më pas të marrin rajonin e Donetskut dhe ta bëjmë atë në pjesë të vogla gjatë rrugës”, ka vlerësuar analisti ushtarak britanik.

Bell vazhdoi duke thënë se forcat ruse kishin marrë gjithashtu rajonin “strategjikisht të rëndësishëm” të Lyman në Donbas.

Ai tha: “Kjo është strategjikisht e rëndësishme sepse ka disa rrjete hekurudhore dhe ka gjithashtu disa ura përtej lumit që do të jenë të rëndësishme për fazën tjetër të operacionit”.

Analisti ushtarak shtoi: “Rusët po bëjnë përparim të ngadalshëm. Është tepër e kushtueshme, është brutale, është pothuajse mesjetare në mënyrën se si po e drejtojnë”.

Përparimi i forcave ruse në rajonin industrial të Donbasit të Ukrainës lindore ka ngjallur frikën se qytetet në rajon do të pësonin të njëjtat tmerre që u shkaktuan njerëzve të Mariupolit në javët para rënies së tij.

Por pavarësisht këtyre zhvillimeve, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka premtuar se Donbasi do të jetë “përsëri ukrainas”.

Duke folur gjatë fjalimit të tij të natës të premten, Zelensky e quajti situatën aktuale në Donbas “shumë të vështirë”, duke iu referuar rritjes së fuqisë së zjarrit dhe kapaciteteve njerëzore ushtarake nga Rusia në rajon.

“Kjo është arsyeja pse ne duhet të rrisim mbrojtjen tonë, të rrisim rezistencën tonë dhe Donbasi do të jetë përsëri ukrainas. Edhe nëse Rusia do të sjellë të gjitha vuajtjet dhe rrënimet në Donbas, ne do të rindërtojmë çdo qytet, çdo komunitet”, kishte thënë ndër tjerash Zelensky.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu