Ajo që është e sigurt është e sigurt: Finlanda do të ngrejë një gardh në disa pjesë të kufirit me Rusinë!

Qeveria finlandeze propozoi sot ndërtimin e një gardh përgjatë pjesëve të kufirit të Finlandës me Rusinë për 139 milionë euro, duke përmbushur një premtim të bërë pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt, transmeton InfoShqip.

Finlanda, e cila aplikoi për anëtarësim në NATO, ka një histori lufte me Rusinë.

Por kufiri 1300 km i pyllëzuar midis dy vendeve është ende i shënuar kryesisht nga shenja dhe shenja plastike./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu