Aleatët kundër Putinit? Lideri çeçen: Duhen ndryshime në drejtimin e “operacionit special ushtarak”

Ramzan Kadyrov, lideri i Çeçenisë i emëruar nga Kremlini, dhe një aleat i Putinit, trupat e të cilit kanë qenë në ballë të luftës në Ukrainë, ka pranuar se fushata nuk po shkon sipas planit.

Në një mesazh audio 11-minutësh të postuar në aplikacionin e mesazheve Telegram, Kadyrov tha: “Nëse sot ose nesër nuk bëhen ndryshime në drejtimin e operacionit special ushtarak, unë do të detyrohem të shkoj te udhëheqja e vendit për t’i shpjeguar atyre situatën në terren.

Kritikat erdhën pasi lidershipi i ushtrisë ruse u duk se ishte i pakujdesshëm nga lufta e Ukrainës kundër pushtimit të saj në veri-lindje.

Sipas Al Jazeera, shumë në kanalet pro-ruse të Telegramit po thonë se kjo është një disfatë, analist ushtarak të profilit të lartë thonë se trupat e tyre janë në një krizë operacionale dhe se ukrainasit kanë marrë iniciativën në luftë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu