Ankth mbi Egje, raketa greke drejtuar luftëtarëve turq: “Ky është një akt i armikut”

Raketat greke tokë-ajër shënjestruan në mënyrë elektronike avionët luftarakë turq F-16 që fluturonin në një mision zbulimi në hapësirën ajrore ndërkombëtare, njoftoi sot agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu.

Ky është i fundit në një seri pretendimesh turke se Greqia fqinje po synon avionët turq që fluturojnë mbi detin Egje dhe në Mesdheun lindor, sipas AP.

Radari i sistemit raketor grek S-300, me bazë në ishullin e Kretës, regjistroi dhe shënjestroi avionët turq më 23 gusht, njoftoi agjencia turke, duke cituar një burim në Ministrinë e Mbrojtjes.

Luftëtarët turq F-16 po fluturonin në një lartësi prej 10,000 këmbësh në perëndim të ishullit grek të Rodosit kur u aktivizua radari i gjurmimit të objektivit në sistemin rus të mbrojtjes ajrore S-300, shtoi raporti.

Avionët turq përfunduan misionin dhe u kthyen në bazat e tyre “megjithë mjedisin armiqësor”.

Deklarata turke kujton se sipas rregullave të NATO-s, aktivizimi i radarëve të shënjestruar në sistemet e mbrojtjes ajrore konsiderohet një akt armiqësor.

Askush nuk iu përgjigj thirrjeve të AP në ambasadën greke në Turqi sot.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu