Arabia Saudite pritet të ndërtojë një nga aeroportet më të mëdhenj në botë

Gjersa Arabia Saudite vazhdon të zhvillohet si një destinacion turistik, ajo po bën plane për gjëra të mëdha – veçanërisht, një nga aeroportet më të mëdhenj në botë. Aeroporti Ndërkombëtar i Mbretit Salman, që do të ndërtohet në kryeqytetin Riad, do të ketë jo më pak se gjashtë pista paralele, duke lejuar 185 milionë pasagjerë të kalojnë çdo vit deri në vitin 2050.

I ndërtuar mbi aeroportin aktual ndërkombëtar King Khalid, ai do të shtrihet mbi 35 km/katror dhe do të projektohet nga starchitects Foster+Partners, të cilët e kanë quajtur atë një “aerotropoli”, raporton cnn. Në fakt, Arabia Saudite tashmë ka formë në artin e aerotropolit — ajo tashmë është shtëpia e aeroportit më të madh në botë, Aeroporti Ndërkombëtar King Fahd në Dammam, 402 kilometra në verilindje të Riadit.

Luke Fox, kreu i studios së Foster + Partners, tha se aeroporti do të “riimagjinonte terminalin tradicional si një lak të vetëm, të shërbyer nga hyrje të shumta”. Vendi do të përfshijë mbi 7.2 km/katror pika të shitjes me pakicë, “objekte rezidenciale dhe rekreative” dhe hapësirë logjistike, transmeton Telegrafi.

Deri në vitin 2030, aeroporti dëshiron të transportojë 120 milionë pasagjerë në vit, përpara se të rritet me 50 për qind gjatë dy dekadave në vijim. Ai planifikon të trajtojë gjithashtu 3.5 milionë ton ngarkesë në vit deri në vitin 2050. Seif A. Bahaa Eldin, një partner i lartë në Foster+Partners, tha në një deklaratë se qëllimi është që aeroporti të ndihmojë vetë Riadin të bëhet një “qendër globale e kreativiteti dhe inovacioni”.

Ajo shpreson të jetë e qëndrueshme – të paktën, aq e qëndrueshme sa mund të ketë një ndërtesë që i shërben industrisë së aviacionit – me energji të rinovueshme dhe një certifikim LEED Platinum (Lidership në Energji dhe Projektim Mjedisor) në plane.

Një ndjenjë e jashtme me shumë mure xhami do t’i lidhë njerëzit brenda terminalit me ambientet e shkëlqyera të jashtme. Richard Quest i CNN, i cili vizitoi Arabinë Saudite këtë vit, shkroi në muajin shtator se “Sauditët po shpenzojnë shuma të pahijshme parash duke krijuar qytete të reja dhe atraksione turistike” si pjesë e lëvizjes së tij turistike.

“Kam parë vendet të ndryshojnë më parë, por nuk mendoj se kam parë ndonjëherë diçka të tillë si ndryshimi që po ndodh në Arabinë Saudite. Nuk është si rënia e Evropës Sovjetike, as trazirat e dëshmuara së fundmi në Sri Lanka. Arabia Saudite ndryshimi është i qëllimshëm, i thellë dhe dramatik”, shkroi ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu