Arritje historike për Danimarkën, viti 2022 u mbyll pa asnjë grabitje banke

Danimarka, për herë të parë në historinë e saj moderne, regjistroi një vit, 2022, që përfundoi pak ditë më parë, pa një grabitje banke. Në vitin 2000, vendi paqësor regjistroi 221 grabitje të armatosura ndaj institucioneve bankare, ose rreth dy çdo tre ditë.

Por me heqjen e parave të gatshme në shumicën e degëve të bankave, ka pasur më pak se dhjetë grabitje në vit që nga viti 2017. Në vitin 2022, asnjë nuk u regjistrua, një ngjarje e paprecedentë sipas një historiani bankar.

“Është thjesht fantastike. Sepse është një barrë absolutisht e madhe për punonjësit e përfshirë kur kjo ndodh”, tha Steen Lund Olsen, nënkryetare e organizatës kryesore bankare të Danimarkës, Finansforbundet.

Nuk mund të masim shkallën e ndikimit emocional (të një grabitjeje), për sa kohë që nuk e kemi përjetuar vetë”, theksoi bankierja.

Në një shoqëri gjithnjë e më pa para, banka kryesore e Danimarkës, Danske Bank, ka vetëm dy degë bankare, një në Kopenhagë dhe tjetra në Aarhus, qyteti i dytë më i madh i vendit, sipas Finansforbundet.

Skandinavia ishte skena e një prej grabitjeve më të famshme të bankave.

Në një shesh qendror në Stokholm, Suedi, në gusht të vitit 1973, një grabitës mbajti peng katër punonjës banke për ditë të tëra, pasi nuk kishte arritur të vidhte plaçkën e dyqanit.

Pas lirimit të tyre, asnjëri prej tyre nuk donte të dëshmonte kundër hajdutit, Jan-Erik Olsson, në një valë simpatie që psikiatërit më vonë e quajtën “sindroma e Stokholmit”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu