Arsyeja pse duhet të filloni të konsumoni kafe çdo mëngjes

Mund të thoni çfarë të duash për kafenë, fajësoni, kritikoni, por do ta gjeni gjithmonë para vetes.

Megjithatë, një studim i ri tregon se një kafe në mëngjes është e rekomandueshme.

Studimi specifik i Annals of Internal Medicine zbuloi se njerëzit që konsumojnë rreth 3 filxhanë e gjysmë kafe në ditë mund të kenë një shans më të madh për të jetuar më gjatë, pavarësisht nga sasia e sheqerit që konsumojnë në pijen e tyre.

Eksperimenti 7-vjeçar raporton se rreth 171,000 pjesëmarrës me një moshë mesatare 56 vjeç, pa probleme në zemër ose kancer, u tregua se kishin një shans 30% më të lartë për të shmangur komplikimet shëndetësore nëse konsumonin 1,5-3,5 filxhanë kafe në ditë.

Sigurisht, hulumtimi sqaron se vetëm pirja e kafesë nuk siguron domosdoshmërisht jetëgjatësi, megjithatë vazhdimisht vërehet se ul ndjeshëm mundësinë e sëmundjeve dhe problemeve shëndetësore, si diabeti i tipit 2 apo Parkinson.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu