Asteroidi dy herë më i madh se Burj Khalifa do t’i afrohet Tokës më 27 maj

Një asteroid dy herë më i madh se ndërtesa Burj Khalifa në Dubai, do t’i afrohet Tokës më 27 maj, sipas Qendrës së NASA-s për Studimet e Objekteve Afër Tokës (CNEOS).

Mos kini frikë: asteroidi, i quajtur 7335 (1989 JA), do të jetë larg planetit tonë rreth 4 milionë kilometra – ose gati 10 herë më shumë se distanca mesatare midis Tokës dhe Hënës, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, duke pasur parasysh madhësinë e madhe të shkëmbit hapësinor 1.8 kilometra në diametër dhe afërsinë relativisht të afërt me Tokën, NASA e ka klasifikuar asteroidin si “potencialisht të rrezikshëm”, që do të thotë se mund të shkaktojë dëme të mëdha në planetin tonë nëse orbita e tij ndryshon ndonjëherë dhe shkëmbi ndikon në Tokë.

Sipas NASA-s, 7335 (1989 JA) është asteroidi më i madh që do t’i afrohet Tokës këtë vit. Shkencëtarët vlerësojnë se asteroidi po udhëton me 76 mijë kilometër në orë.

Asteroidi që është rreth 1,799 metra i gjatë, është dy herë më i madh se Burj Khalifa në Dubai, ndërtesa më e lartë në botë. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu