Avionë rusë në kufijtë e NATO-s, F-35 në përgjim

NATO solli luftëtarët F-35 të enjten për të përgjuar avionët rusë pasi Forcat Ajrore Norvegjeze identifikuan dy avionë që fluturonin pranë kufirit finlandez.

Tensionet midis Rusisë dhe nordikëve janë përshkallëzuar që kur Finlanda dhe Suedia paraqitën kërkesat për t’u bashkuar me NATO-n më 18 maj, duke zgjeruar kufirin midis Rusisë dhe aleancës ushtarake.

Norvegjia e ka identifikuar avionin rus si një Mikoyan MiG-31 “Foxhound” dhe një Sukhoi Su-24 “Fencer”.

Qendra e Kontrollit dhe Raportimit Sørreis, në Norvegjinë veriore, ka raportuar për avionët, shkruan Daily Mail.

Suedia dhe Finlanda do të marrin pjesë në samitin e NATO-s në Madrid nga 28 deri më 30 qershor për të forcuar ofertën e tyre për t’u bashkuar me aleancën ushtarake, sipas një njoftimi të bërë gjatë takimit vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos.

Finlanda dhe Suedia depozituan aplikimet e tyre së bashku dhe thanë se pushtimi rus i Ukrainës më 24 shkurt i shtyu ata të anëtarësoheshin në NATO, gjë që çoi në tronditjen më të madhe në sigurinë evropiane në dekadat e fundit.

Vladimir Putin ka theksuar në mënyrë të përsëritur zgjerimin post-sovjetik të NATO-s drejt kufijve të Rusisë si një shtytës kryesor i luftës së tij në Ukrainë.

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin bëri një vizitë në Ukrainë në kohën e pushtimit rus dhe u fotografua në qytetet Irpin dhe Bucha, ku Ukraina dyshon se trupat ruse kanë kryer krime.

Ajo tha të enjten se veprimet ruse në Ukrainë ishin një pikë kthese për botën dhe se marrëdhëniet me Moskën nuk mund të kthehen në atë që ishin përpara pushtimit të saj. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu