Avionët luftarakë të Katarit, përfshirë Dassault Rafale, do të vendosen në Turqi

Stërvitja ushtarake ndërkombëtare “Anatolian Eagle-2021” po mbahet këto ditë në qytetin turk Konya, me pjesëmarrjen e Marinës Turke, Forcave Ajrore, si dhe forcave ajrore nga Azerbajxhani, Pakistani dhe Katari. Bangladeshi, Bjellorusia, Bullgaria, Burkina Faso, Gjeorgjia, Iraku, Suedia, Kosova, Libani, Hungaria, Malajzia, Nigeria, Rumania, Tunizia, Ukraina, Omani, Jordania dhe Japonia gjithashtu marrin pjesë si vëzhgues, transmeton InfoShqip.

Ushtrimi shumëkombësh zhvillohet çdo vit në Qendrën e Trajnimit Konya, në një mjedis realist luftimi për të përmirësuar aftësitë e elementeve kombëtare dhe të huaja, për të provuar taktika dhe teknika të reja, për të zhvilluar operacione të përbashkëta dhe të kombinuara dhe për të maksimizuar efikasitetin duke rritur mbështetjen e ndërsjellë midis forcave Aleate.

Dy avionë MIG-29 dhe dy SU-25 të Azerbajxhanit, katër avionë luftarakë të forcave ajrore Qassan Dassault Rafale dhe pesë avionë luftarakë Pakistanezë JF-17 po marrin pjesë në stërvitjen ushtarake të këtij viti. Nga pala turke, marrin pjesë 38 F-16, 1 Cisternë KC-135 për karburant në ajër, 1 Awacs E-7, një dron ANKA-S, si dhe dy fregata të Marinës Turke.

Marrëveshja e vendosjes së forcave ajrore të Katarit në Turqi

Shefat e shtabit të ushtrisë turke dhe të Katarit nënshkruan një marrëveshje këtë muaj, sipas së cilës Katari do të jetë në gjendje të vendosë deri në 36 aeroplanë të Forcave Ajrore të Katarit në Turqi, si dhe 250 anëtarë të stafit. Është një marrëveshje e botuar në Gazetën Zyrtare Turke, sipas së cilës Forcat Ajrore të Katarit do të jenë në gjendje të përdorin bazat ushtarake Turke për qëllimin e trajnimit dhe mirëmbajtjes së avionëve.

Kur bëhet fjalë për Forcën Ajrore të Katarit, ajo është një forcë e vogël, por shumë efikase dhe e fuqishme, e pajisur me armët më moderne.

Për shkak të përfshirjes së saj në konfliktet në Nago-Karabak dhe Libi, flota turke e avionëve të transportit është nën ngarkesë të madhe për shkak të përdorimit të përditshëm. Marrëveshja midis Katarit dhe Turqisë vendos një fokus të veçantë në segmentin e aeroplanëve të transportit dhe është shumë e mundur që avionët e transportit të Katarit të përdorin Boeing C-17 Globemaster për qëllime të transportit në Libi ose vende të tjera.

Katari po prokuron gjithashtu dy cisterna të karburantit ajror Airbus A330 MRTT, të cilat gjithashtu ka të ngjarë të vendosen në Turqi, duke forcuar ndjeshëm aftësitë e operacioneve ajrore në të gjithë Lindjen e Mesme, Kaukazin, Afrikën e Veriut, Ballkanin dhe Mesdheun.

Është një marrëveshje afatgjatë dhe strategjike midis shteteve dhe mund të supozohet se në të ardhmen avionët e Forcave Ajrore të Katarit do të vendosen në Turqi në planin afatgjatë, në varësi të nevojave./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu