Barcelona duhet të shesë nëse dëshiron të blejë lojtarë të rinj gjatë janarit

Barcelona shiti një sërë asetesh gjatë verës, në shumën prej 667 milionë euro, për të financuar dhe mundësuar shpenzimet e shumta të tyre. Ndërsa klubi kishte paratë në dispozicion më parë, ata duhej të përmbushnin rregullat e kufirit të pagave të La Ligës dhe e vetmja mënyrë për t’i vendosur llogaritë e tyre në fitim të mjaftueshëm ishte duke e bërë këtë, ose të paktën kështu është sipas tyre.

Ata nuk do të mund ta përsërisin këtë truk. Megjithëse presidenti Joan Laporta ka leje nga anëtarët për të shitur 49% të tjera të Licencimit dhe Merchandising të Barcelonës, është deklaruar se epoka e levave ekonomike ka përfunduar.

Aktualisht Barcelona është pothuajse brenda kufirit të pagave të saj, por sipas Mundo Deportivo, ata do të duhet të shesin në afatin e dimrit në mënyrë që të bëjnë ndonjë nënshkrim tjetër.

Përndryshe ata do t’i nënshtroheshin edhe një herë rregullit 1:4, ku klubet mund të shtojnë vetëm 25 për qind të kursimeve/shitjeve të tyre në pagën e tyre.

Kjo do të vërtetonte deklaratat e Laportas të bëra kohët e fundit, ku ai pranoi se Barcelona ishte në mesin e disa klubeve që lobuan në La Liga për të lehtësuar rregullat.

Nuk ka gjasa që Barcelona do të kërkojë të kryejë një operacion të madh në skuadrën e tyre në janar, megjithatë është vërejtur nga shumë se pozicioni i mbrojtësit të djathtë nuk është në të njëjtin nivel me pjesën tjetër të ekipit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu