BE përgatitet për hapin e radhës, planifikon të pezullojë “regjimin” pa viza me Rusinë

Teksa lufta në Ukrainë po vijon që prej 24 shkurtit të këtij viti, duket se Bashkimi Europian do të ndërmarrë hapa të reja për të “goditur” Rusinë.

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian synojnë të mbështesin pezullimin e Marrëveshjes së Lehtësimit të Vizave të BE-së me Rusinë për të kufizuar numrin e vizave të lëshuara për rusët.

Ministrat e jashtëm të BE-së planifikojnë ta marrin këtë vendim në një takim dy-ditor në Pragë që fillon të martën, raporton Financial Times.

“Është e papërshtatshme që turistët rusë të ecin në qytetet tona. Ne duhet t’i dërgojmë një sinjal popullatës ruse se kjo luftë është e papranueshme, është e papranueshme”, tha një zyrtar i lartë i BE-s.

Plani për të pezulluar marrëveshjen e 2007-së kërkon fundin e trajtimit preferencial për rusët kur aplikojnë për të gjitha vizat e BE-së.

“Jemi në një situatë të jashtëzakonshme dhe kjo kërkon hapa të jashtëzakonshëm. Ne duam të shkojmë më tej se pezullimi i lehtësirave të vizave”, tha një zyrtar i lartë evropian.

Finlanda, Polonia dhe shtetet baltike në kufi me Rusinë kanë thënë se janë të përgatitur të ndalojnë rusët të hyjnë në territorin e tyre me viza turistike, duke përmendur përjashtimet e sigurisë kombëtare nga marrëveshja e Shengenit.

“Shpresoj se do të gjendet një zgjidhje e përbashkët evropiane se si të kufizohet ndjeshëm fluksi i turistëve rusë në Evropë”, tha ministri i Jashtëm lituanez Gabrielius Landsbergis.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu