Bilanci i tmerrshëm: Si Putin po humb elitën e ushtrisë në Ukrainë

Sipas të dhënave të disponueshme nga dega e BBC-së në Rusi, Kremlini ka humbur më shumë se 900 nga ushtarët e tij më elitë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës. U vranë 337 marinsa, 245 pjesëtarë të forcave speciale të Gardës Kombëtare dhe policisë së ndërhyrjes, 151 oficerë të inteligjencës ushtarake dhe 144 parashutistë elitë.

Shërbimi i inteligjencës ruse (FSB) dhe Garda Federale (FSO) pësuan 20 vdekje, dhe rreth 67 pilotë luftarakë u vranë, trajnimi individual i të cilëve kërkoi 17 vjet dhe 14 milionë dollarë.

Javën e kaluar, ministri britanik i Mbrojtjes Ben Wallace tha se Rusia ka humbur deri në 80,000 ushtarë që nga kalimi i kufirit ukrainas më 24 shkurt.

Në fund të marsit, Rusia pranoi vdekjen e 1351 ushtarëve, por që atëherë nuk ka bërë të ditur numrin e viktimave.

Sipas disa analistëve perëndimorë, njësitë e kombinuara të armatimit të ushtrisë ruse rezultuan të papërgatitura për operacione sulmi. Si rezultat, detyrat që u caktoheshin normalisht këmbësorisë duhej të trajtoheshin nga forcat speciale, marinsat dhe parashutistët.

Është pikërisht për shkak të kësaj që elita e ushtrisë ruse ka pësuar humbje të konsiderueshme që do të jetë shumë e vështirë për t’u kompensuar.

Goditje të rënda ndaj shërbimeve të inteligjencës dhe inteligjencës ushtarake

BBC arriti të vërtetojë vdekjen e 151 anëtarëve të shërbimit të inteligjencës ushtarake GRU, pothuajse një në katër oficerë. Sipas Michael Kofman, ekspert në Qendrën për Analizën Detare, për çdo ushtar rus të vdekur ka rreth 3.5 të plagosur. Duhen të paktën katër vjet për të trajnuar një toger me një kualifikim të duhur profesional. Dhe në mënyrë që të drejtojë një kompani, një toger duhet të fitojë përvojë dhe të shkojë deri në kapiten, gjë që kërkon katër vjet të tjera. Një total prej të paktën tetë vitesh trajnimi, thonë ekspertët.

Në kohë paqeje, forcat e sigurisë të Gardës Ruse zakonisht janë të specializuara në prishjen e demonstratave, si dhe në operacionet për të arrestuar një person specifik ose grupe të vogla të armatosura në vendbanime të ndryshme ruse.

Pavarësisht kësaj, Garda Kombëtare u dërgua në Ukrainë që në ditën e parë të pushtimit. 245 anëtarë të saj lanë jetën në Ukrainë. Të paktën 16 prej tyre zotërojnë një dallim të veçantë, beretën ngjyrë gështenjë, e cila kërkon përzgjedhje të veçantë.

Mes të vdekurve janë oficerë të njësive më sekrete. BBC pretendon se të paktën 20 oficerë të inteligjencës FSB kanë vdekur ndërkohë. Dihet vdekja e Nikolai Gorban, nënkolonelit të Drejtorisë për Operacione Speciale të Shërbimit Qendror të Sigurisë së FSB-së. Mediat në Kamçatka raportuan gjithashtu vdekjen e nënkolonelit të forcave speciale të FSB-së, Sergei Privalov.

Në verë, varri i nënkolonelit Vladimir Margiyev u shfaq në “rrugicën e heronjve” të varrezave Nikolo-Arkhangelsk në rajonin e Moskës. Nuk dihet se ku ka shërbyer saktësisht, por në foto ai është i veshur me një uniformë blu të errët me emblemat e FSB-së.

Nënkoloneli i FSB-së Alexei Kryukov, i cili vdiq në ditët e para të luftës, u varros në varrezat e Ekaterinburgut. Mbi varrin e tij ka një kurorë nga departamenti “A” i FSB-së, dhe në foton përkujtimore – logoja e shkëputjes “Alfa”.

Me gjithë këta oficerë që vdiqën në Ukrainë, kjo është një goditje shumë e rëndë për forcat speciale të FSB. Për krahasim, hera e fundit që Alfa humbi më shumë se tre punonjës në gjashtë muaj ishte në vitet 1995-1996, pas sulmeve të rënda në Budjonovsko dhe Pervomajsko.

Rusia humbi më shumë se një miliard dollarë vetëm nga pilotët e vrarë

Për më tepër, parashutistët përbëjnë saktësisht një të pestën e të gjithë ushtarëve rusë të identifikuar që vdiqën gjatë luftës në Ukrainë. Barra më e madhe e luftimeve në javët e para të luftës ra mbi repartet e zbarkimit. Sipas BBC, ata arritën të përcaktojnë vdekjen e 14 parashutistëve më elitë të Brigadës së Forcave Speciale të Gardës me bazë në Kubinka. Për krahasim: në shtatë vitet e operacioneve ushtarake ruse në Siri, vetëm tre ushtarë të kësaj brigade u vranë.

Marinsat humbën të paktën 56 burra, duke përfshirë komandantin e brigadës: koloneli Alexei Sharov vdiq në mars. Brigada 336 e Gardës humbi 40 marinsa, duke përfshirë shefin e shtabit të brigadës në gradën kolonel dhe oficerin politik të brigadës në gradën nënkoloneli.

Që nga 1 shtatori, BBC ka informacione për 67 pilotë ushtarakë rusë që vdiqën gjatë pushtimit të Ukrainës. Është një kategori e veçantë humbjesh, pasi ekuipazhet e avionëve luftarakë dhe helikopterëve janë specialistë dhe elitë më të mirë të çdo ushtrie në botë. Trajnimi i një piloti mund të zgjasë 15-17 vjet dhe kushton 12-14 milionë dollarë.

Të paktën pesë nga pilotët që vdiqën ishin mbi 50 vjeç. Dihet se disa prej tyre duhet të kishin dalë në pension disa vite më parë. Pjesëmarrja e tyre në fluturime luftarake mund të jetë dëshmi e mungesës së një brezi të ri pilotësh të kualifikuar dhe të motivuar.

Me këtë bilanc të tmerrshëm, Rusia po përjeton në Ukrainë një Afganistan të dytë. Sic dihet, në vitet ’80, ushtria sovjetike shënoi humbje të rënda, deri në disfatë totale në Afganistan gjatë një pushtimi të këtij vendi, duke u tërhequr në fund me turp.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu