Ç’duhet të bëjë Bashkimi Evropian me çmimet e energjisë?

Kryeministri belg Alexander De Croo deklaroi se do të kërkojë që rritja e çmimeve të energjisë elektrike dhe gazit, të cilat po arrijnë nivele deri tani të paimagjinueshme në të gjithë Evropën, të frenohet në nivelin e Bashkimit Evropian.

“Unë kam qenë nga të parët që kam thënë se nuk mund të vazhdojmë ta zgjidhim problemin e çmimeve duke ulur taksat, por duhet të bllokohen. Kjo mund të bëhet vetëm së bashku me vendet e tjera evropiane”, tha ai.

Ai njoftoi se këtë do ta diskutojë me liderët e vendeve të tjera të BE-së në javët e ardhshme, duke theksuar se Belgjika do të marrë masa vetë nëse kjo nuk është e mundur në nivel evropian.

Ai shton se masat në nivel kombëtar do të ishin më pak efektive se zgjidhja evropiane.

De Croo nuk përjashton mundësinë e shfrytëzimit të fitimeve të mëdha të kompanive të energjisë.

“Kompanitë tona dhe ne si qytetarë paguajmë çmime shumë të larta. Natyrisht, është e papranueshme që ka kompani që korrin fitime të mëdha prej saj. Të gjithë duhet të mbajnë pjesën e tyre të barrës në këto kohë të vështira”, tha De Croo.

Ministrja belge e Energjisë Tinne Van der Straeten ka paralajmëruar se vendet e Bashkimit Evropian do të përballen me “pesë deri në 10 dimra të tmerrshëm” nëse nuk bëhet asgjë për të ulur çmimet e gazit natyror.

Ajo vlerësoi në Twitter se çmimet e gazit në Evropë duhet të ulen menjëherë, duke treguar se lidhja midis çmimit të gazit dhe energjisë elektrike është krijuar artificialisht dhe kjo duhet ndryshuar.

“Pesë deri në 10 dimrat e ardhshëm do të jenë të tmerrshëm nëse nuk bëjmë asgjë,” tha ajo.

“Ne duhet të veprojmë në burim, në nivel evropian dhe të punojmë për ngrirjen e çmimeve të gazit,” tha Van der Straeten.

Austria e mbështet propozimin

Kancelari austriak Karl Nehamer mbështet një kufi të nivelit të BE për çmimet e energjisë elektrike, njoftoi zyra e tij.

Qeveria e udhëhequr nga konservatorët e Austrisë fillimisht ishte skeptike për idenë e kufizimit të çmimeve të energjisë elektrike, por e pranoi atë pasi çmimet vazhduan të rriteshin.

“Duhet të ndalojmë përfundimisht çmendurinë që po ndodh në tregjet e energjisë. Dhe kjo mund të ndodhë vetëm përmes një zgjidhjeje evropiane”, citohen fjalët e Nehammer në njoftimin për shtyp.

Shtohet se kancelarja do të përpiqet të shkëpusë ata anëtarë të BE-së që janë kundër një zgjidhjeje të tillë.

“Më në fund diçka duhet të ndodhë. Ky treg nuk do të rregullohet vetëm në formën e tij aktuale. Unë u bëj thirrje të 27 anëtarëve të BE-së që urgjentisht të ndalojnë së bashku këtë shpërthim çmimesh”.

Austria është shumë e varur nga gazi rus, veçanërisht në industri dhe ngrohje, dhe para luftës në Ukrainë, rreth 80 për qind e furnizimit total me gaz ishte nga Rusia.

Megjithatë, shumica e energjisë elektrike vjen nga burime të rinovueshme të energjisë dhe publiku austriak ka një keqkuptim në rritje të sistemit të tregut në të cilin çmimet e gazit dhe energjisë elektrike janë të lidhura ngushtë.

“Lufta energjetike me Rusinë”

Presidenca çeke e Këshillit të BE-së njoftoi të premten se së shpejti do të thërrasë një takim të jashtëzakonshëm të ministrave përgjegjës për energjinë, për të diskutuar masat urgjente që mund të merren përballë rritjes së madhe të çmimeve të energjisë.

Ministri çek i Industrisë dhe Tregtisë Jozef Sikela paralajmëroi një takim të tillë “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Jemi në një luftë energjetike me Rusinë dhe është e dëmshme për të gjithë Bashkimin Evropian.

Të premten, Gjermania dhe Franca njoftuan se çmimet me shumicë të energjisë elektrike vitin e ardhshëm do të jenë dhjetë herë më të shtrenjta se vitin e kaluar.

Në Gjermani çmimet arritën në 850 euro për megavat-orë dhe në Francë mbi 1000 euro.

Vitin e kaluar në të dy vendet çmimi ishte 85 euro.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu