Çfarë bën miliarderi më i vjetër në botë

Miliarder 100+ vjeçar! Anëtari më i vjetër i listës “të artë” të emrave të njerëzve më të pasur në planet konsiderohet të jetë amerikani George Joseph , i lindur më 11 shtator 1921 në Beckley, Virxhinia Perëndimore .

Kjo do të thotë se themeluesi i Mercury General , një kompani sigurimesh publike me të ardhura vjetore prej 3.5 miliardë dollarësh, është tashmë në shekullin e tij të dytë. Muajin e ardhshëm do të festojmë, për të qenë të saktë, 101-vjetorin e lindjes.

E habitshme është se në një moshë kaq të avancuar biznesmeni mbetet aktiv , pasi përveç se është aksioner kryesor i grupit ( zotëron 35.3% me familjen), ai ruan edhe postin e kryetarit të Bordit të Drejtorëve , duke marrë pjesë në operacionet e Mercury General – me CEO Gabe Tirador.

Sigurisht, super milioneri qindvjeçari z. Joseph mund të mburret se gjashtë dekada më parë (1961) ai krijoi një gjigant të industrisë me 4+ miliardë dollarë në asete, i cili sot punëson 4,500 punëtorë dhe mban një rrjet të gjerë prej 8,000 agjentësh të pavarur në 11 shtete të SHBA-së ( Arizona, Kaliforni, Florida, Gjeorgjia, Illinois, Nevada, Nju Xhersi, Nju Jork, Oklahoma, Teksas, Virxhinia), duke ofruar kryesisht politika të sigurimit të automjeteve, shtëpisë, biznesit, transportit, viktimave, zjarrit etj.George Joseph është baba i 5 fëmijëve , ndaj nuk ka asnjë kundërshtim që dikush të marrë stafetën, qoftë edhe në aksione, duke qenë se ai ka pasuri të patregueshme.

Në 100+ vitet e tij, ai shfaqet në renditjen e miliarderëve të botës për vitin 2022 me një vlerë neto prej 1.8 miliardë dollarësh në 1645 (dhe në kohë reale në 1.848, me 1.5 miliardë dollarë), si… miliarderi më i vjetër amerikan , por një sondazhi i shpejtë tregon se e njëjta gjë është e vërtetë në shkallë globale.

Një kërkim i 2668 personave në listë zbulon disa 98-vjeçarë (Robert Kuok, Charlie Munger, David Murdock) dhe disa mbi të 90-at, por… njëqindvjeçarë askush tjetër – bazuar në moshat e tyre të deklaruara.

Në vitin 2021, pasuria e tij personale arriti në zenitin e 2 miliardë dollarëve , por në kohë reale ai duket se ka humbur 500 milionë dollarë.

Politika, “përplasja” dhe Lufta e Dytë Botërore

Një nga thëniet e biznesmenit tejet të pasur të bërë vetë, lë implikime për politikanët.

“Kam mësuar prej kohësh që nëse nuk je aktiv në politikë, nuk mund të krijosh ndryshime që i sjellin përfitim konsumatorit…” , është fraza që shoqëron rezymenë e tij dhe mesa duket nuk ka nevojë për shumë. interpretimi.

I diplomuar në Universitetin e Harvardit shumë dekada më parë – në vitin 1949 – me diploma në matematikë dhe fizikë, banor i Los Anxhelosit, ai filloi të njihte botën në thelb në mes të Depresionit të Madh.

Djali i emigrantëve libanezë , ai pa të atin të punonte si magazinier dhe minator për të siguruar jetesën.

Ngjarjet e ndihmuan, ndoshta, të zhvillonte instinktet e vetëruajtjes dhe të mbijetesës, të kombinuara me praninë e tij dhjetëvjeçare në industrinë kërkuese.

Si i mësoi sekretet e fushës ku u rrit?

Në një moment, ai mori një punë në Occidental Life Insurance Company si analist sistemesh dhe në mbrëmje ai shiste sigurimin e jetës derë më derë…

Duke arritur të mbledhë kapital prej 2 milion dollarë, George Joseph themeloi më vonë kompaninë e tij të sigurimeve Mercury Të përgjithshme në vitet ’60, duke ofruar oferta më të lira se pjesa tjetër e tregut për shoferët që shkaktuan më pak aksidente se mesatarja e atëhershme.

Sepse e konsideroi të padrejtë që të gjithë pa përjashtim të paguajnë të njëjtin premium dhe nuk është ekzagjerim që i tregoi rrugën gjithë industrisë.

Disi, hapat e tij të parë u hodhën për të “ndërtuar” një nga ofruesit më të mëdhenj të sigurimeve në Kaliforni, me vetëm 6 punonjës fillimisht në stafin e Mercury General, duke nënshkruar kontratën e parë më 1 prill 1962…

Një burrë 100 vitesh e gati… 11 muajsh ka përjetuar qartë gjithçka.

Jo vetëm Depresioni i Madh i vitit 1929 , por edhe Lufta e Dytë Botërore , gjatë së cilës ai ishte një navigator fluturimi B-17 në më shumë se 50 misione të Forcave Ajrore të SHBA-së mbi Afrikë dhe Itali!


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu