Çfarë ndodhi me nëndetësen ruse në ngushticën e Siçilisë në datat 1 dhe 2 shtator?

Midis 1 dhe 2 shtatorit pati një aktivitet të pazakontë nga avionët e patrullimit detar të NATO-s në Mesdheun perëndimor dhe qendror. Disa vende publike të monitorimit të aktivitetit detar dhe ajror treguan lëvizje të pazakonta pranë Maltës, ku u zbuluan të paktën tre misione të veçanta të kryera nga anijet patrulluese detare anti-nëndetëse Boeing P-8A të marinës amerikane, të cilat u ngritën nga Sigonella. I njëjti aeroplan që mbikëqyri daljen nga Mesdheu të ekipit të vogël detar rus të përbërë nga kryqëzori i klasit Slava “Marshall Ustinov” dhe shkatërruesi i klasës Udaloy “Vice-Admiral Kulakov”, të cilët tani janë në grykëderdhjen e Detit Irlandez. Me shumë mundësi, aktiviteti i avionëve të patrullimit detar në Mesdheun qendror lidhet me praninë e një nëndetëse ruse, e cila kaloi përmes Gjibraltarit pothuajse në lidhje me daljen e luftanijeve ruse për të komplikuar aktivitetin e vëzhgimit nga asetet e NATO-s.

Ne nuk e dimë se çfarë lloji është njësia nënujore e VMF ( Voenno-Morskoj Flot ) që po kalon në ngushticën e Siçilisë me drejtim në lindje, por mund të përpiqemi të bëjmë disa hipoteza.

Pas më shumë se gjashtë muajsh vendosje operacionale, njësitë detare ruse të drejtuara nga porti sirian i Tartus, në Siri duhet të alternohen për t’u dhënë pushim ekuipazheve, por mbi të gjitha për punë mirëmbajtjeje. Prandaj, mund të hipotezojmë se njësitë e nëndetëseve të klasës së përmirësuar Kilo, të vendosura normalisht në Siri, po zëvendësohen me të tjera nga flota e Balltikut ose e Veriut. Në veçanti, ne e dimë se ekziston një mundësi konkrete që një nga dy nëndetëset naftë-elektrike të tipit gjuetar/vrasës(SSK) e flotës së Detit të Zi të dislokuar në klasën Tartus Kilo, pra B-265 “Krasnodar” dhe B-261 “Novorossiysk”, mund të kthehen në kantieret ruse për punë mirëmbajtjeje në fund të vitit 2022. Nëse kjo duhet të zbulohet mundësia, nëndetësja zëvendësuese ka shumë të ngjarë të jetë Kilo e re e përmirësuar e klasës B-602 “Magadan”e cila mund të ketë hyrë në distriktin detar të Flotës Veriore në gusht për të kryer xhirimet e certifikimit të raketave të lundrimit Kalibr në Detin Barents. “Magadan” në fakt u largua nga Deti Baltik më 8 gusht në shoqërinë e një rimorkiatori, siç është praktikë për marinën ruse, dhe qëndroi në det të paktën deri më 21 gusht. Prandaj, ai mund të jetë nisur drejt deteve të Arktikut për të kryer një lëshim të certifikimit Kalibr. Pasi të jetë i kualifikuar, ai mund të ketë bërë rrugën e tij për në Gjibraltar, por ekziston gjithashtu një mundësi që ai mund të ketë bërë rrugën e tij për në Distriktin e Flotës së Paqësorit nëpërmjet Rrugës së Detit Verior, ose Pasazhit Verilindor.

Ekziston edhe një mundësi tjetër, e cila do të gjente një shpjegim thjesht politik, domethënë që të jetë një varkë me energji bërthamore. Tashmë marsin e kaluar, pothuajse saktësisht një muaj pas fillimit të konfliktit në Ukrainë, eksperti HI Sutton kishte hipotezuar se një njësi e klasit Akula, një nëndetëse sulmi me energji atomike (SSN), mund të kishte kryer një lundrim demonstrues . Mare Nostrum. Tani është gjithmonë Sutton ai që beson se është e mundur që njësia në tranzit në këto orë në Mesdheun qendror mund të jetë një nëndetëse me raketa lundrimi Oscar II (SSNN). Këto anije janë të armatosura me 24 raketa kundër anijeve të tipit Granit (SS-N-19 “Shipëreck” në kodin e NATO-s) dhe përfaqësojnë, së bashku me Yasenin më modern, instrumentin kryesor rus për luftimin e aeroplanmbajtësve amerikanë, i cili në këto orë po kalojnë në Mesdhe. Uss George HË Bush po merr përsipër nga SHBA Harry Truman pas disa muajsh vendosjeje në ujërat tona si një pengesë për Rusinë.

Nëndetësja ruse “fantom” mund të jetë gjithashtu një nga klasat e reja të lartpërmendura Yasen që nisin një grup sistemesh raketore me një spektër më të gjerë se Oscars II, duke përfshirë raketat e lundrimit të sulmit tokësor. Një anije e tillë, Severodvinsk (K-560) ishte në Shën Petersburg në korrik me rastin e festës së Marinës së Moskës dhe u largua nga Balltiku rreth 4 gushtit, së bashku me një nëndetëse të klasit Akula, “Vepr” (K -157 ) dhe në “Orel” një tjetër i klasës Oscar II. Ky i fundit, rastësisht, pësoi një avari teksa kalonte përmes ngushticës së Danimarkës, dhe më pas humbën gjurmët e tyre, por besohet se të gjitha këto njësi mund të jenë drejtuar në veri për t’u kthyer në portet e tyre të stacionuara. Më 18 gusht dimë se dy varka të tjera të klasit Kilo janë larguar nga Deti Baltik, por nuk dihet se ku janë drejtuar dhe cilat njësi janë. Në përpjekje për të kuptuar llojin e njësisë ruse nënujore që lundron në Mesdhe në këto orë, mund të vëzhgojmë vetëm aktivitetin e mjeteve anti-nëndetëse dhe patrulluese të NATO-s: nëse kjo lëviz drejt Kretës dhe prej andej më në lindje, është e arsyeshme të supozohet se tipare të një ose më shumë klase Kilo që do të alternojnë ato të pranishme në Tartus, nëse në vend të kësaj kjo është diku tjetër, për shembull jo shumë larg nga zona ku kalon Csg (Crier Strike Group ) të aeroplanmbajtëses Bush, mund të jetë një Ssn ose Ssgn dërguar në bisht njësitë amerikane për t’i dhënë një sinjal të fortë politik Perëndimit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu