Cila është “triada bërthamore” që Putin urdhëroi të avancohej?

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi pak ditë më parë, para liderëve të mbrojtjes në Moskë, se vendi i tij do të rrisë gatishmërinë luftarake të “treshes së tij bërthamore”. Para kësaj, ai paralajmëroi për rrezikun në rritje të luftës bërthamore në kontekstin e tensioneve midis Rusisë dhe Perëndimit për luftën në Ukrainë.

Putin premtoi të zhvillojë një armë hipersonike “të pashembullt në botë” si pjesë e një plani për forcimin e armatimeve strategjike, duke vënë në dukje në këtë kontekst se së shpejti do të hyjnë në shërbim dy modele të raketave “Sarmat” (të quajtura Satana 2) dhe “Zirkon”.

Para kësaj, presidenti rus konfirmoi se Moska mund të prezantojë mundësinë e një sulmi parandalues ​​bërthamor në doktrinën e saj ushtarake në mënyrë që të çarmatosë kundërshtarin e saj.

“Triada bërthamore” është një term që i referohet tre mënyrave të lëshimit të raketave, të cilat shumica e fuqive bërthamore i kanë në dispozicion. Sulmet bërthamore, ose parandaluese ose si përgjigje ndaj një sulmi, mund të kryhen nga toka, deti dhe ajri, më saktë nga raketat balistike, nëndetëset dhe bombarduesit.

Arsenali bërthamor i Rusisë

Sipas raporteve perëndimore, Rusia, e cila trashëgoi arsenalin e saj bërthamor nga Bashkimi Sovjetik, posedon 5,977 armë bërthamore, disa strategjike dhe disa taktike, duke përfshirë rreth 2,000 armë bërthamore taktike, sipas inteligjencës amerikane.

Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Mospërhapjen e Armëve, 1588 armë bërthamore ruse janë aktualisht të vendosura dhe gati për përdorim.

Një kokë bërthamore strategjike mund të mbajë midis 500 dhe 800 kiloton ngarkesë shpërthyese, dhe diapazoni i saj është më i madh se një kokë lufte taktike, e cila mund të mbajë midis 10 dhe 100 kiloton, dhe një kiloton është një mijë ton TNT.

Rusia tejkalon Shtetet e Bashkuara me rreth 500 koka bërthamore dhe të dy vendet zotërojnë 90 për qind të totalit të armëve bërthamore në botë.

Një studim i Universitetit Princeton i vitit 2019, i cili u trajtua nga organizata anti-bërthamore ICAN, parashikon se në rast të një lufte bërthamore midis Rusisë dhe Amerikës, 34 milionë njerëz do të vriten dhe 57 milionë do të plagosen në orët e para të konfliktit.

Cila është triada bërthamore që Putini premtoi të përmirësonte brenda kornizës, siç tha ai, politikës së ruajtjes së ekuilibrit të parandalimit bërthamor si bazë për stabilitetin në botë?

Më poshtë janë elementët e treshes bërthamore ruse, sipas një raporti të Qendrës së SHBA për Mospërhapjen Bërthamore:

Forca bërthamore e Forcave Ajrore

Rusia ka rreth 68 bombardues hipersonikë të rëndë me rreze të gjatë në flotën e saj bërthamore, duke përfshirë disa versione të zhvilluara nga kompania Tupolev, duke përfshirë Tu-160 (Blackjack) dhe Tu-85MS (Bear H). Modeli Bear H përbën shumicën e flotës.

Një bombardues mund të mbajë deri në 16 raketa AS-15 të prodhimit sovjetik dhe çdo bombardues mund të mbajë 700 koka bërthamore.

Rusia po punon për të modernizuar forcat e saj bërthamore ajrore me futjen e raketave bërthamore të lëshuara nga bombarduesit.

Forcat bërthamore detare

Forca bërthamore e Marinës Ruse përbëhet nga 11 nëndetëse bërthamore të dizajnuara për të lëshuar raketa balistike që mund të pajisen me koka bërthamore.

Nëndetëset aktive, si Bulava SS-N-32, mund të mbajnë 16 raketa balistike individualisht dhe janë të afta të mbajnë 624 koka bërthamore në total.

Marina ruse porositi në korrik nëndetësen K-329 Belgorod, e cila është nëndetësja më e madhe bërthamore e ndërtuar në 30 vitet e fundit, sipas Institutit Detar të SHBA. Burimet ruse i atribuojnë kësaj nëndetëse aftësi të mëdha bërthamore shkatërruese, duke përfshirë krijimin e një cunami radioaktiv pothuajse gjysmë kilometër të lartë.

Dhjetë nëndetëse të tjera të klasit Boreii po modernizohen gjithashtu dhe pritet të përfundojnë në vitin 2027, ku procesi përballet me mungesë burimesh.

Rusia ka 26 nëndetëse shtesë me energji bërthamore të afta për të nisur sulme me lloje të ndryshme të raketave konvencionale të lundrimit.

Fuqia bërthamore e raketave

Rusia vlerësohet të ketë 306 raketa balistike ndërkontinentale (ICBM) që mund të mbajnë deri në 1,185 koka bërthamore dhe janë të afta të godasin zona të largëta, duke përfshirë territorin amerikan.

Më të dukshmet në mesin e këtyre raketave janë Topol-M, me një rreze veprimi deri në 11,000 kilometra dhe Yars, me një rreze veprimi deri në 12,000 kilometra, të cilat të dyja janë të afta të mbajnë koka të shumta bërthamore.

Përveç kësaj, Rusia aktualisht po zhvillon raketa hipersonike të afta për të mbajtur koka bërthamore, të tilla si Sarmat dhe Avangard, dhe zyrtarët rusë pretendojnë se disa prej tyre nuk mund të përgjohen.

Disa vlerësime thonë se raketa Sarmat mund të ketë një rreze veprimi deri në 35,000 kilometra, dhe në fillim të këtij viti ushtria ruse testoi këtë raketë. Mediat ruse raportojnë se ajo fluturoi rreth gjashtë mijë kilometra brenda Rusisë përpara se të godiste objektivin e synuar.

Rusia ka dy sisteme raketore të afta për të mbajtur koka bërthamore taktike. I pari është “Kalibr”, i cili lëshon raketa nga nëndetëset dhe anijet luftarake dhe godet objektivat në tokë dhe det, me një rreze veprimi nga 1500 deri në 2500 kilometra. E dyta është “Iskander” dhe lëshon raketa nga toka. Objektivat e tij janë gjithashtu në tokë, dhe distanca e tij është midis 400 dhe 500 kilometra.

Armët taktike bërthamore përdoren për të synuar një objektiv në një zonë të caktuar, ndërsa përpiqen të shmangin përhapjen e rrezatimit radioaktiv në një zonë më të madhe.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu