Cili është kufiri i moshës për të blerë armë në SHBA?

Pas të shtënave masive vdekjeprurëse në Uvalde, Teksas dhe Buffalo, Nju Jork, Shtetet e Bashkuara po debatojnë gjithnjë e më shumë mbi moshën për blerjet e ligjshme të armëve në vend.

Më i fundit rast tragjik qe të martën në shkollën fillore Robb në Uvalde, ku një 18-vjeçar vrau 19 nxënës dhe dy mësues.

Sulmuesi i dyshuar në tregun “Tops Friendly” në qytetin Buffalo të Nju Jorkut, ku mbetën të vrarë dhjetë persona, ishte gjithashtu 18 vjeç.

Të dy mund të blinin ligjërisht pushkë AR-15 sipas Aktit të Kontrollit të Armëve të vitit 1968, i cili u lejon njerëzve mbi moshën 18 vjeç të blejnë armë gjahu ose luftarake.

Sulmuesi në Teksas përdori gjithashtu një armë, e cila, sipas Aktit të Kontrollit të Armëve, mund t’u shitet vetëm personave mbi 21 vjeç.

“Për hir të Zotit, çfarë të duhet një armë përveç për të vrarë dikë?”, tha presidenti amerikan Joe Biden pas të shtënave masive vdekjeprurëse të martën në Teksas.

Pushkët AR-15 janë armë të lehta gjysmë automatike të zhvilluara fillimisht për ushtrinë amerikane, por më vonë u bënë të njohura në mesin e entuziastëve të armëve civile, me më shumë se 20 milionë të tilla që aktualisht janë nnë posedim të ligjshëm të dikujt në Shtetet e Bashkuara.

Biden bëri thirrje për ligje të “arsyes së përbashkët” për armët, duke argumentuar se pas miratimit të ndalimit të armëve sulmuese në 1994, të shtënat masive u reduktuan, por pas skadimit të ligjit në 2004, të shtënat masive u trefishuan.

Pushkët AR-15 kushtojnë nga 400 dollarë për modelin bazë, në 2000 dollarë ose më shumë për modelet me cilësi më të lartë.

Në një shtet si Teksasi, çdokush mund të mbajë hapur pushkë në publik pa leje.

Sulmuesi nga Uvalde kishte dy pushkë AR-15 që ishin plotësisht të ligjshme.

Biden dhe demokratët po bëjnë presion për masa më të ashpra të kontrollit të armëve, të tilla si kontrollet universale të së kaluarës dhe rinovimi i një ndalimi federal për armët sulmuese, por këto masa janë bllokuar në Senatin e ndarë në vitet e fundit, ndërsa republikanët kundërshtojnë fuqimisht këto rregulla më të ashpra.

“Si komb, ne duhet të pyesim veten – kur në emër të Zotit do të kundërshtojmë lobin e armëve?”, pyeti Biden.

“Duhet të veprojmë. Mos më thoni se nuk mund të ndikojmë pas kësaj masakre”, tha ai. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu